PARTNER PORTALU
  • BGK

Konstanty Radziwiłł: Powiaty z nadzieją oczekują na sieć szpitali

  • PAP/JS    22 marca 2017 - 18:36
Konstanty Radziwiłł: Powiaty z nadzieją oczekują na sieć szpitali
Radziwiłł nie podzielił opinii krytyków sieci, według których powiatowi samorządowcy bardzo obawiają się o losy szpitali na swoim terenie. (Fot. P. Tracz / KPRM)

Sieć szpitali to rozwiązanie, które zapewni bezpieczeństwo finansowe szpitalom i zdrowotne pacjentom - powiedział w Sejmie minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.
• Jego zdaniem, zmiany są potrzebne, a opór wobec nich nie jest powszechny, lecz głośny.

• Zdaniem szefa MZ "obecny system bardziej służy tym, którzy chcą w nim zrobić interes niż rzeczywiście zabezpieczają Polaków w sytuacjach ich kłopotów zdrowotnych".

• Radziwiłł nie podzielił opinii krytyków sieci, według których powiatowi samorządowcy bardzo obawiają się o losy szpitali na swoim terenie.

"Ustawa, którą rząd przygotował, zapewnia bezpieczeństwo szpitalom, nie zagraża im. Zapewnia bezpieczeństwo tym prawdziwym szpitalom, nie różnicując, czy są publiczne czy prywatne" - powiedział minister odpowiadając na pytania posłów.

Wskazał, że rejestry szpitali zawierają blisko 1,1 tys. placówek, z czego niektóre mają pięć, dwa lub nawet jedno łóżko. "Porównując te jednostki z tymi, które mają ponad tysiąc łóżek, trzeba miarkować słowa o liczbach znikających szpitali. Na pewno te szpitale, które stanowią o bezpieczeństwie polskich pacjentów, mogą czuć się bezpieczne" - powiedział.

Zdaniem szefa MZ "obecny system bardziej służy tym, którzy chcą w nim zrobić interes niż rzeczywiście zabezpieczają Polaków w sytuacjach ich kłopotów zdrowotnych". Minister stwierdził, że podziela powszechne oczekiwanie zwiększenia nakładów na służbę zdrowia i podkreślił, że nie zmienia to faktu, iż istniejące środki należy wydawać racjonalnie.

Radziwiłł zaznaczył, że zmiany realizowane są w trosce o dobro pacjentów. Wskazał, że mają one doprowadzić do tego, by pacjenci "nie musieli w nieprzyjaznym gąszczu skomplikowanego systemu poszukiwać swojej szansy". Szef MZ przyznał, że w projekcie wprowadzono zmiany w stosunku do pierwotnych założeń, co jest dowodem na otwartość i umiejętność wsłuchiwania się w racjonalne argumenty.

Minister podkreślał, że w projekcie zapisano, iż ryczałt będzie uzależniony od aktywności szpitala. "Nie ma co do tego żadnych wątpliwości, szpital który nie wykona założonych świadczeń w następnym okresie rozliczeniowym, dostanie ryczałt mniejszy; ten, który wykona więcej - większy" - powiedział.

Wskazywał, że ryczałtowi będzie towarzyszyć oddzielne finansowanie części świadczeń. "W niektórych szpitalach nawet więcej niż połowa świadczeń finansowana będzie na zasadach dotychczasowych, czyli za sztukę wykonanego świadczenia" - wskazał. Przypominał także o planowanych konkursach.

Minister stwierdził, że poprzednicy realizowali "pomysł na rynek w służbie zdrowia", co nie jest dobre. "To, czego brakuje w polskiej służbie zdrowia, to odpowiedzialność państwa" - ocenił.

Radziwiłł nie podzielił opinii krytyków sieci, według których powiatowi samorządowcy bardzo obawiają się o losy szpitali na swoim terenie.

- Z moich rozmów i informacji wynika, jest odwrotnie. Starostowie z nadzieją oczekują na wprowadzenie sieci, gdyż planowane rozwiązania zapewniają szpitalom powiatowym ciągłość i pewność finansowania - podkreślał Konstanty Radziwiłł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.