PARTNER PORTALU
  • BGK

Konstanty Radziwiłł: Przychodnie przy SOR-ach początkowo nie będą obowiązkowe

  • PAP/JS    18 marca 2017 - 12:15
Konstanty Radziwiłł: Przychodnie przy SOR-ach początkowo nie będą obowiązkowe
Minister Konstanty Radziwiłł (www.nik.gov.pl)

Początkowo prowadzenie przychodni nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej przy SOR-ach nie będzie obowiązkowe - poinformował minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.
• Resort zapowiadał, że po utworzeniu sieci szpitali przy szpitalnych oddziałach ratunkowych (SOR) uruchamiane będą przychodnie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, co ma m.in. zmniejszyć kolejki pacjentów na SOR-ach.

• Minister Radziwiłł poinformował, że utworzenie takiej przychodni nie będzie obowiązkowe.

• Jak dodał, szpitale sieciowe będą jednak zachęcane do zapewnienia pacjentom takiej opieki.

"Myślę, że docelowo wszystkie szpitale 1., 2. i 3. stopnia - czyli powiatowe, ponadpowiatowe i wojewódzkie - a także szpitale pediatryczne, taką przychodnię zorganizują, ale nie wprowadzamy tego jako obowiązku, warunku wejścia do sieci" - powiedział Radziwiłł.

"Zaproponowane przez nas rozwiązania nie mogą być rewolucją, bo w praktyce mogłyby być kłopoty np. z pozyskaniem odpowiednich środków, kadry itd. Ale zachęta będzie na tyle silna, że prawdopodobnie z czasem w większości miejsc albo wszędzie pojawią się tego typu poradnie" - powiedział.

Minister przypomniał, że podobne przychodnie już teraz działają w niektórych szpitalach. Pytany, czy uruchomienie przychodni oznacza konieczność utworzenia nowych etatów, odpowiedział, że pracować tam będą mogli zarówno nowi lekarze, jak i już zatrudnieni w danym szpitalu.

Radziwiłł zwrócił uwagę, że obecnie ciężko chorzy pacjenci wymagający szybkiej pomocy lekarskiej często muszą czekać na izbach przyjęć i SOR-ach w jednej kolejce z lżej chorymi, którzy nie zdążyli z wizytą do lekarza rodzinnego i szukają pomocy w najbliższej całodobowej placówce.

"Dla tych osób obok szpitalnego oddziału ratunkowego będzie zorganizowana przychodnia nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej, w której np. osoby z przeziębieniem będą mogły być leczone. (...) To zdecydowanie rozładuje kolejkę, która tworzy się w bardzo wielu miejscach, gdzie najciężej chorzy powinni być przyjmowani szybko" - powiedział.

Jednocześnie minister zaznaczył, że resort nie zamierza likwidować już działających przychodni nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, które są zlokalizowane poza szpitalami.

 

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.