PARTNER PORTALU
  • BGK

Konstanty Radziwiłł: zbyt wiele wolnego rynku w służbie zdrowia

  • aw/PAP    7 września 2017 - 12:56
Konstanty Radziwiłł: zbyt wiele wolnego rynku w służbie zdrowia
Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł (Fot. P. Tracz / KPRM)

W służbie zdrowia można zauważyć zbyt wiele wolnego rynku, co nie pomaga ani pacjentom, ani systemowi opieki – powiedział minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.
• W służbie zdrowia można zauważyć zbyt wiele wolnego rynku, co nie pomaga ani pacjentom, ani systemowi opieki - powiedział w czwartek (7 czerwca) podczas jednego z paneli Forum Ekonomicznego w Krynicy minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

• Przypomniał, że w Polsce wprowadzono przepisy dotyczące sieci szpitali.

• Problemem jest wyjeżdżanie personelu medycznego za granicę.

Minister nawiązał do reformy systemu opieki zdrowotnej, którą podjęto dwadzieścia lat temu w Polsce.

"Doświadczamy w ostatnim czasie więcej podejścia rynkowego, komercjalizacji, jeśli chodzi o opiekę zdrowotną. Co robi teraz rząd? Rząd zajmuje się ocenianiem, badaniem wskaźników i porównywaniem ich. Stoimy raczej na stanowisku, aby nieco zmienić kierunek, bo jest za dużo wolnego rynku w służbie zdrowia, to moja i rządu opinia; nie pomaga to pacjentom oraz systemowi służby zdrowia" - powiedział Radziwiłł. Jego zdaniem należy wprowadzić więcej uregulowań ze strony państwa w tej sprawie.

Zwrócił uwagę, że Polska porównuje swoje wydatki na zdrowie z innymi krajami. "Z tych porównań wynika, że wydajemy mniej niż inne kraje, jeśli chodzi o wydatki realne, ale też jeśli chodzi o PKB. To moim zdaniem powinniśmy zmienić, jeśli chcemy mieć lepszą opiekę zdrowotną" - podkreślił minister.

Odniósł się też do problemu wyjeżdżających z Polski pracowników służby zdrowia. "Oczywiście to powoduje wiele problemów. Ale ta mobilność lekarzy i pielęgniarek, widzimy to w Polsce, daje nowe możliwości. Lekarze nie tylko wyjeżdżają z Polski, ale także wracają do naszego kraju z większym doświadczeniem, to rozszerza nasze możliwości" - powiedział Radziwiłł.

Przypomniał, że w Polsce wprowadzono przepisy dotyczące sieci szpitali. "Chcemy, żeby opieka zdrowotna była bardziej skoordynowana i kompleksowa, żeby nie była to tylko list procedur, którą wykonują świadczeniodawcy" - wyjaśnił.

Również minister zdrowia Litwy Aurelijus Veryga zwrócił uwagę, na problem wyjeżdżającego personelu medycznego. "Pielęgniarki i lekarze kształcą się za krajowe pieniądze, a później wyjeżdżają. Musimy przyjrzeć się temu problemowi" - podkreślił.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • pisuar, 2017-09-07 17:25:19

    Do TYLKO PZPR: my z pisuaru kochamy PZPR, leki mają być droższe, dostęp do kwalifikowanych usług medycznych zmniejszony. niech bydło polskie zdycha w poczekalniach. Dobr warunki tylko dla działaczy pis/pzpr :)
  • TYLKO PZPR, 2017-09-07 14:08:00

    TAK, MY TOWARZYSZE Z PZPR nie lubimy wolnego rynku Konkurencja jest FUUUJ, bo obniża cenę za usługi lekarzy i aptekarzy