PARTNER PORTALU
  • BGK

Konstytucja ochrony zdrowia wkrótce

  • PAP    9 listopada 2012 - 09:21
Konstytucja ochrony zdrowia wkrótce

Dobiegają końca prace nad projektem założeń do ustawy o zdrowiu publicznym. Zostaną one zaprezentowane na początku nowego roku – powiedział wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki.
Ustawa ma wyznaczyć kierunki polityki zdrowotnej państwa. Ustawa jest określana jako „konstytucja ochrony zdrowia". Eksperci podkreślają, że obecnie przepisy dot. systemu ochrony zdrowia znajdują się w zbyt wielu aktach prawnych, co zmniejsza ich efektywność. Jednym z celów ustawy jest koordynacja działań wszystkich instytucji, mających wpływ na zdrowie Polaków.

„Ustawa o zdrowiu publicznym jest kierowana nie tylko do pacjentów, ale do każdego obywatela. Będą to przepisy dotyczące działań profilaktycznych promujących zdrowie. Chodzi o rzeczywistą analizę potrzeb zdrowotnych obywateli" - podkreślił Radziewicz-Winnicki.

Podkreślił, że działania dotyczące ochrony zdrowia mają być międzyresortowe.

„Zostanie wprowadzona odpowiedzialność poszczególnych sektorów państwa za zdrowie Polaków, ma być ono jednym z priorytetów ich działań. Nowe przepisy przewidują szczegółowe oznaczenie środków finansowych przeznaczanych na zdrowie publiczne" - dodał. Dzięki temu pieniądze przeznaczone na ten cel będą wydawane bardziej efektywnie.

Wiceminister zdrowia poinformował, że w ustawie mają znaleźć się także wytyczne dotyczące przygotowywania programów zdrowotnych.

O tym, że potrzebna jest ustawa o zdrowiu publicznym, mówił we wrześniu prezydent Bronisław Komorowski. Zwrócił uwagę, że to ważna sprawa w kontekście zmian demograficznych w Polsce. „Chodzi o realną koordynację działań wszystkich instytucji, mających wpływ na zdrowie Polaków" - podkreślał prezydent.

Prezydencka minister Irena Wóycicka informowała we wrześniu, że Kancelaria Prezydenta przekaże rządowi rekomendacje ws. ustawy o zdrowiu publicznym. Wprowadzenie ustawy o zdrowiu publicznym zapowiadała poprzednia minister zdrowia, a obecna marszałek Sejmu Ewa Kopacz.

Wśród priorytetów polityki zdrowotnej eksperci wymieniają m.in. poprawę stanu zdrowia matek i dzieci, ograniczanie zachorowalności i umieralności z powodu chorób krążenia, nowotworów, przewlekłych chorób niezakaźnych przez poprawę żywienia i zwiększenia aktywności fizycznej, poprawę stanu zdrowia psychicznego Polaków oraz promocję zdrowia.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • doświadczony, 2012-11-09 17:37:38

    pieprzu,pieprzu!byle zyskać na czasie.