PARTNER PORTALU
  • BGK

Konta szpitala w Gostyninie-Kruku znów zajęte

  • PAP    2 sierpnia 2012 - 17:10
Konta szpitala w Gostyninie-Kruku znów zajęte

Na wniosek wierzycieli komornicy zajęli konta szpitala w Gostyninie-Kruku (Mazowieckie). Podobna sytuacja miała miejsce w marcu. Starostwo nadal zabiega o pozyskanie operatora zewnętrznego, czyli podmiotu, który miałby wydzierżawić majątek szpitala.
Dyrektor placówki, która należy do samodzielnego publicznego zespołu zakładów opieki zdrowotnej, Krzysztof Jaworski, zajmujący to stanowisko od maja 2011 r., złożył rezygnację.

Czytaj też: Szpital nie wypłacił pracownikom pensji

Krzysztof Osmański, zastępca dyrektora ds. ekonomiczno-administracyjnych szpitala, powiedział w czwartek PAP, że obecna sytuacja finansowa placówki jest "bardzo ciężka, wręcz tragiczna". Wśród wierzycieli jest m.in. ZUS.

"Zajęcia komornicze, które mamy w tej chwili znów powodują zagrożenie wynagrodzenia na najbliższy termin płatności, czyli 10 sierpnia" - powiedział Osmański.

Dodał, że zajęcia prowadzi kilku komorników, a jeden z nich wszczął postępowanie zabezpieczające, co oznacza, że uwolnienie środków na wynagrodzenia możliwe jest za pośrednictwem sądu.

"Oczekujemy w tej chwili na decyzję sądu, co do uwolnienia kwot na wynagrodzenia i wysokości tych kwot" - zaznaczył.

Osmański zapewnił, że szpital pracuje normalnie.

"Pracujemy pełną parą. Cały personel rozumie sytuację i staje na wysokości zadania. Mamy zapasy, które kurczą się, ale dajemy radę. Jest ciężko, ale nie jest jeszcze tragicznie na tyle, żebyśmy musieli decydować o stanie ewakuacji czy zamykaniu szpitala" - powiedział Osmański.

Przyznał, że placówka, której jedynym źródłem dochodu jest NFZ, odnotowuje nawet wzrost liczby pacjentów.

Wicestarosta gostyniński Andrzej Kujawski podkreślił, że starostwo podejmuje wszelkie działania w celu odblokowania kont placówki.

<!-- pagebreak //-->

Jak ocenił, negocjacje prowadzone w ramach procedury wyboru operatora zewnętrznego dla szpitala, są bardzo trudne i na obecnym etapie trudno przewidzieć, kiedy i w jaki sposób mogą się one ostatecznie zakończyć.

Według starostwa gostynińskiego najbardziej realnym sposobem ratowania tej placówki jest znalezienie podmiotu, który wydzierżawiłby majątek szpitala.

W czerwcu zarząd powiatu wstępnie zapoznał się z ofertami podmiotów, który zgłosiły się w postępowaniu dotyczącym wyboru operatora zewnętrznego. Liczono wtedy, postępowanie będzie finalizowane z początkiem lipca.

Kujawski przyznał, że dotychczasowy dyrektor placówki Krzysztof Jaworski złożył rezygnację ze stanowiska. Obecnie przebywa na urlopie. W piśmie informującym o swej decyzji Jaworski nie podał powodów rezygnacji.

Sprawa powierzenia obowiązków dyrektora szpitala nowej osobie ma rozstrzygnąć się pod koniec sierpnia.

Pod koniec marca konta szpitala w Gostyninie-Kruku zostały zablokowane - dług placówki osiągnął wówczas 34 mln zł, głównie zaległych należności z lat poprzednich wobec ZUS i Urzędu Skarbowego.

Placówka stanęła wtedy przed groźbą ewakuacji pacjentów i wstrzymania działalności.

<!-- pagebreak //-->

W połowie kwietnia komornik przejął z jednego z kont szpitala pieniądze na poczet zaległych płatności. Umożliwiło to odblokowanie pozostałych kont placówki i spłatę części zobowiązań, m.in. wobec dostawców leków i mediów.
Jednocześnie wojewoda mazowiecki wycofał wydane wcześniej zalecenie, by zespoły ratownictwa medycznego przewoziły pacjentów karetkami do innych szpitali.

W szpitalu, który ma zaległości płacowe wobec pracowników, od lutego trwa spór zbiorowy wszystkich tamtejszych związków zawodowych z dyrekcją placówki.

Związki, nie zgadzając się na obniżenie pracownikom wynagrodzeń - co dyrekcja argumentowała problemami finansowymi - przedstawiły postulat podwyżek o 20 proc.

Według związkowców szansą na uratowanie szpitala byłoby np. przekształcenie placówki w spółkę ze 100-proc. udziałem samorządu. Obawiają się oni, że pomysł starostwa na wydzierżawienie majątku placówki przez operatora zewnętrznego doprowadzi do likwidacji niektórych oddziałów oraz redukcji zatrudnienia.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.