PARTNER PORTALU
  • BGK

Konto pacjenta przez Internet w Krakowie

  • PAP    14 września 2011 - 11:31
Konto pacjenta przez Internet w Krakowie

Lekarze zatrudnieni w krakowskich poradniach diabetologicznych i placówkach POZ w codziennej pracy wykorzystują elektroniczne konta swoich pacjentów.
Dzięki temu, niezależnie od tego gdzie i u kogo leczył się dany pacjent, lekarz korzystając z systemu Internetowego Konta Pacjenta może mieć dostęp do szeregu niezbędnych informacji.

Poza danymi wprowadzanymi przez lekarzy i personel medyczny system IKP zawiera także inne dane, jak np. wyniki dokonanych pomiarów, uzupełniane samodzielnie przez pacjentów. Dzięki temu lekarze otrzymują informacje o przebiegu choroby, a tym samym wsparcie przy podejmowaniu decyzji o dalszym leczeniu.

System IKP pomaga również w komunikacji między lekarzami a pacjentami, udostępniając możliwość wysyłania wiadomości e-mail i powiadomień SMS np. o planowanej wizycie.

Obecnie z prototypu systemu mogą korzystać pacjenci chorzy na cukrzycę, leczący się na terenie Krakowa. „Wybór miasta – jak mówi Leszek Sikorski, dyrektor Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia (organ powołany przez Ministerstwo Zdrowia) – podyktowany był między innymi dobrą organizacją opieki diabetologicznej na tym terenie oraz spójnością środowiska diabetologów i lekarzy rodzinnych”.

Ten innowacyjny projekt objęty m.in patronatem honorowym marszałka województwa małopolskiego, prezydenta miasta Krakowa oraz ordynatora Kliniki Chorób Metabolicznych – profesora Macieja Małeckiego, ma istotne znaczenie w procesie unowocześniania polskiego systemu opieki zdrowotnej.

Warto wspomnieć, że wśród poradni, które przystąpiły do projektu IKP (http://ikp.gov.pl/poradnieikp), znajduje się Szpital Uniwersytecki – najprężniej działający ośrodek diabetologiczny w Krakowie.

Doświadczenia zdobyte przy realizacji projektu w Krakowie mają pomóc we wdrożeniu rozwiązania obejmującego całą Polskę. Zgodnie z planem, Internetowe Konto Pacjenta (podobne funkcjonują już w Danii, Niemczech oraz w Czechach) zacznie funkcjonować w Polsce już od końca 2014 roku.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.