PARTNER PORTALU
  • BGK

Kontrakty z NFZ na pół roku

  • PAP    9 lutego 2010 - 19:34

Dyrektorzy szpitali z Podkarpacia podpiszą kontrakty z NFZ ws. finansowania lecznictwa szpitalnego i psychiatrii tylko na pół roku. Kontrakty na pozostałą działalność zostaną zawarte na cały 2010 rok - zdecydował we wtorek Komitet "Podkarpackiej Służbie Zdrowia".
Komitet powołany został przez starostów i dyrektorów szpitali z całego regionu; jego przedstawiciele prowadzą rozmowy z oddziałem NFZ w Rzeszowie ws. tegorocznych kontraktów.

- Warunkiem podpisania kontraktów na kolejne półrocze będzie spełnienie przez NFZ naszych pięciu postulatów. Pierwszym jest zwiększenie limitów na drugie półrocze tego roku do poziomu wykonania w 2009 r. działalności zoz-ów, na dotychczasowych warunkach kontraktowania. Chcemy także przywrócenia zasad rozliczania opieki długoterminowej oraz zwiększenia kontraktów na rehabilitację ambulatoryjną do poziomu wykonania w 2009 r. - mówił przewodniczący komitetu, starosta łańcucki Adam Krzysztoń.

Kolejnym postulatem, czwartym, jest podwyższenie o minimum 20 proc. finansowania leczenia psychiatrycznego i leczenia uzależnień. Komitet domaga się także, aby wszystkie dodatkowe środki, którymi będzie dysponował oddział NFZ w Rzeszowie, w pierwszej kolejności przeznaczone zostały na lecznictwo szpitalne.

Dyrektor szpitala w Leżajsku Marian Furmanek wyjaśnił, że jeśli chodzi o pierwszy postulat, to poziom finansowania za 2009 r. powinien uwzględniać nadwykonania, za które NFZ jeszcze nie zapłacił szpitalom (ok. 160 mln zł - PAP).

- Domagamy się także przywrócenia zasad rozliczania opieki długoterminowej, dlatego że wprowadzone zmiany w skali Bartela, która określa stopień ciężkości stanu pacjenta, są niekorzystne i krzywdzące dla prowadzących takie ośrodki. Nie są oni w stanie utrzymać pacjenta za stawkę 71 zł - jaka została ustalona - powiedział Furmanek.

Jego zdaniem ważnym postulatem jest również zwiększenie o 20 proc. finansowania leczenia psychiatrycznego i leczenia uzależnień. Dodał, że wartość punktu rozliczeniowego w psychiatrii dla Podkarpacia wynosi 9,40 zł, natomiast w województwie mazowieckim 11,50 zł.

- Psychiatria u nas jest finansowana na poziomie 80 proc. ponoszonych kosztów. Nie może być tak, że w woj. mazowieckim za leczenie płaci się 20 proc. więcej niż u nas, a leczenie jest takie samo - zaznaczył Furmanek.

Rzecznik oddziału funduszu w Rzeszowie Marek Jakubowicz powiedział PAP, że decyzja o przyjęciu propozycji dyrektorów ws. kontraktów będzie znana za kilka dni.

Na Podkarpaciu są 54 placówki świadczące usługi z zakresu leczenia szpitalnego, w tym 29 to szpitale w potocznym rozumieniu, które dotychczas nie podpisały kontraktów. Opieka zdrowotna prowadzona jest w nich na podstawie ubiegłorocznych kontraktów. Budżet podkarpackiego Funduszu na 2010 rok wynosi ponad 2,6 mld zł, z tego na lecznictwo szpitalne przypada ponad 1,25 mld zł. Jest to kwota mniej więcej o 50 mln zł większa od początkowej. Przesunięto bowiem, w ramach budżetu podkarpackiego NFZ, 50 mln zł z refundacji leków na lecznictwo szpitalne. NFZ zalega podkarpackim szpitalom około 180 mln zł za nadwykonania w 2008 i 2009 r. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.