Kopacz pochwalona za grypę

  • Przegląd prasy/Gazeta Wyborcza
  • 31-03-2010
  • drukuj
Polska słusznie nie kupiła szczepionek przeciwko świńskiej grypie – uznali członkowie komisji ds. społecznych, zdrowia i rodziny Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.
Kopacz pochwalona za grypę

Komisja zebrała się w Paryżu, aby rozmawiać o reakcji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i rządów państw europejskich na świńską grypę. Na spotkanie oprócz specjalistów od epidemii zaproszono również minister zdrowia Ewę Kopacz, która – jedyna w Europie – nie kupiła szczepionek – informuje „Gazeta Wyborcza”.

Minister przyznała, że rząd planował zakup leków dla grup podwyższonego ryzyka, ale nie zrobił tego, bo nie chciał ulec „dyktatowi firm farmaceutycznych”.

Decyzję chwalili uczestnicy spotkania. Były prezes francuskiego Czerwonego Krzyża prof. Marc Gentilini powiedział, że Polska może służyć za „najlepszy wzór” walki ze świńską grypą. Brytyjski delegat Paul Flynn uznał decyzję za „akt odwagi”. Jego zdaniem inne rządy niepotrzebnie wydały miliony euro na szczepionki.

Francuzi zamówili leki za 860 mln euro, Niemcy za 417 mln euro, Holendrzy za 300 mln euro, a Włosi za 184 mln euro. Setki milionów euro muszą wydać na odszkodowania dla firm za nieodebranie zamówionych szczepionek – podaje „Gazeta Wyborcza”.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE