PARTNER PORTALU
  • BGK

Kopacz przekazała karetki dla radomskiego pogotowia

  • PAP    18 stycznia 2010 - 11:09

Siedem nowych karetek - wartych 3 mln zł - przekazała w sobotę Radomskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego minister zdrowia Ewa Kopacz. Pieniądze na zakup ambulansów pochodziły z unijnego programu "Infrastruktura i środowisko".
Całkowity koszt zakupu to prawie 3 mln zł, blisko 2,5 mln zł stanowiło dofinansowanie z Unii Europejskiej. W przyznawaniu funduszy z programu "Infrastruktura i środowisko" pośredniczy Ministerstwo Zdrowia.

Jak powiedział dyrektor Radomskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego Piotr Kowalski, dzięki zakupowi nowych ambulansów radomskie pogotowie będzie opierało się tylko na własnym taborze. Do tej pory dzierżawiło kilka karetek od innych firm.

Radomskie pogotowie obsługuje obszar zamieszkiwany przez 317 tys. osób. Teraz pogotowie ma 14 karetek; najwięcej jeździ na stałe w zespołach ratownictwa medycznego. Ambulanse są też wykorzystywane w nocnej opiece lekarskiej oraz do transportu noworodków. Dwie - najbardziej wysłużone karetki pozostają w rezerwie.

Szefowa resortu zdrowia podkreśliła, że jej ministerstwo wykorzystało wszystkie środki przeznaczone na ub. rok w ramach programu "Infrastruktura i Środowisko". Jak dodała, program ten realizowany jest w trzech obszarach. Pierwszy dotyczy zakupu ze środków europejskich 600 ambulansów - 200 już trafiło do placówek pogotowia ratunkowego w całej Polsce. "Drugi obszar dotyczy tworzenia lądowisk dla helikopterów, a trzeci - bardzo ważnego ogniwa w systemie ratownictwa medycznego - doposażenia szpitalnych oddziałów ratunkowych" - wyjaśniła Kopacz. Dodała, że na zakup karetek i budowę lądowisk przeznaczonych jest 239 mln euro, a ponad 170 mln euro zostało jeszcze do wykorzystania na doposażenia SOR-ów.

Kopacz zachęcała samorządy, by tak jak Radom, przystępowały do konkursów i pozyskiwały w ten sposób pieniądze unijne na inwestycje w służbie zdrowia.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.