PARTNER PORTALU
  • BGK

Kopacz: z gorzowskiego Szpitala Wojewódzkiego można dziś brać przykład

  • bad    11 października 2015 - 15:54
Kopacz: z gorzowskiego Szpitala Wojewódzkiego można dziś brać przykład
Gorzowski szpital wychodzi na prostą. Fot. lubuskie.pl

- Jeszcze dwa lata temu ten szpital był zadłużony na 270 mln zł, ale podjęto bardzo słuszną decyzję, by przekształcić go w spółkę. Dzisiaj szpital się bilansuje i wynik dodatni jest na poziomie 37 mln zł – powiedziała premier Ewa Kopacz przed Wielospecjalistycznym Szpitalem Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp.
Premier Ewa Kopacz podkreśliła, że przekształcenie szpitala gorzowskiego to przykład takiego działania, przed którym oponenci polityczni rządu RP od dawna bezpodstawnie straszyli. - Dzisiaj ten szpital ma nowoczesne sale operacyjne i 1200 łóżek, zatrudnia 1800 osób, zarobki w tym szpitalu są wyższe od średniej krajowej – mówiła premier. – Plany inwestycyjne szpital będzie realizował z własnych, wygenerowanych środków. Za chwilę będzie budowana także baza Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. To wszystko działo się w bardzo trudnym czasie, ale ten szpital może być wzorem dla tych, którzy albo bali się przekształceń, albo sądzili, że nie w tym leży źródło kłopotów finansowych szpitala.

Pomoc rządu uratowała szpital

Premier przypomniała też, że gorzowski szpital będzie także stanowił bazę naukowo-dydaktyczną dla nowo otwartego kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Zielonogórskim.

Czytaj też: Prywatyzacja szpitali jest ryzykowna

Marszałek Elżbieta Anna Polak podkreśliła, że historyczna szansa uratowania gorzowskiego szpitala z zapaści finansowej była możliwa dzięki pomocy rządu RP.

– Dzisiaj po dwóch latach widać, że po przekształceniu szpitala w spółkę nic złego się nie stało, chociaż opozycja krakała i źle wróżyła – mówiła marszałek. – Pamiętam, że wspólnie z poseł Bożenną Bukiewicz odwiedzałyśmy panią premier w czasie, gdy była jeszcze ministrem zdrowia. Przedstawiałyśmy bardzo trudną sytuację szpitala, najbardziej zadłużonego w Polsce. Ale rządowy program B dał nam szansę, a rząd dał nam największe pieniądze z rządowego programu. Te pieniądze trafiły właśnie tutaj, do Gorzowa: 150 mln zł. Dzisiaj szpital się rozwija. Śmigłowiec ratunkowy dla szpitala to kolejna decyzja pani premier: 29 mln zł. W przyszłym roku będziemy budować bazę pogotowia lotniczego w ramach rządowego programu, który samorząd województwa będzie wspierał.

Marszałek przypomniała, że region lubuski awansował z ostatniego miejsca pod względem jakości leczenia, na trzecie miejsce wśród województw. – To jest niezależna ekspertyza – dodała. – Ale przede wszystkim: to rezultaty naszej wspólnej pracy. Bardzo pani premier dziękujemy.

Premier Kopacz obejrzała lądowisko dla śmigłowców ratunkowych przy Szpitalnym Oddziale Ratunkowym oraz sąsiadujący z nim teren, gdzie będzie budowana baza HEMS Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Premier odwiedziła kilka oddziałów szpitalnych, spotkała się z pracownikami lecznicy, a także z grupą ratowników medycznych i ich rodzinami.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.