Kopacz: z gorzowskiego Szpitala Wojewódzkiego można dziś brać przykład

- Jeszcze dwa lata temu ten szpital był zadłużony na 270 mln zł, ale podjęto bardzo słuszną decyzję, by przekształcić go w spółkę. Dzisiaj szpital się bilansuje i wynik dodatni jest na poziomie 37 mln zł – powiedziała premier Ewa Kopacz przed Wielospecjalistycznym Szpitalem Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp.
Kopacz: z gorzowskiego Szpitala Wojewódzkiego można dziś brać przykład
Gorzowski szpital wychodzi na prostą. Fot. lubuskie.pl

Premier Ewa Kopacz podkreśliła, że przekształcenie szpitala gorzowskiego to przykład takiego działania, przed którym oponenci polityczni rządu RP od dawna bezpodstawnie straszyli. - Dzisiaj ten szpital ma nowoczesne sale operacyjne i 1200 łóżek, zatrudnia 1800 osób, zarobki w tym szpitalu są wyższe od średniej krajowej – mówiła premier. – Plany inwestycyjne szpital będzie realizował z własnych, wygenerowanych środków. Za chwilę będzie budowana także baza Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. To wszystko działo się w bardzo trudnym czasie, ale ten szpital może być wzorem dla tych, którzy albo bali się przekształceń, albo sądzili, że nie w tym leży źródło kłopotów finansowych szpitala.

Pomoc rządu uratowała szpital

Premier przypomniała też, że gorzowski szpital będzie także stanowił bazę naukowo-dydaktyczną dla nowo otwartego kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Zielonogórskim.

Czytaj też: Prywatyzacja szpitali jest ryzykowna

Marszałek Elżbieta Anna Polak podkreśliła, że historyczna szansa uratowania gorzowskiego szpitala z zapaści finansowej była możliwa dzięki pomocy rządu RP.

– Dzisiaj po dwóch latach widać, że po przekształceniu szpitala w spółkę nic złego się nie stało, chociaż opozycja krakała i źle wróżyła – mówiła marszałek. – Pamiętam, że wspólnie z poseł Bożenną Bukiewicz odwiedzałyśmy panią premier w czasie, gdy była jeszcze ministrem zdrowia. Przedstawiałyśmy bardzo trudną sytuację szpitala, najbardziej zadłużonego w Polsce. Ale rządowy program B dał nam szansę, a rząd dał nam największe pieniądze z rządowego programu. Te pieniądze trafiły właśnie tutaj, do Gorzowa: 150 mln zł. Dzisiaj szpital się rozwija. Śmigłowiec ratunkowy dla szpitala to kolejna decyzja pani premier: 29 mln zł. W przyszłym roku będziemy budować bazę pogotowia lotniczego w ramach rządowego programu, który samorząd województwa będzie wspierał.

Marszałek przypomniała, że region lubuski awansował z ostatniego miejsca pod względem jakości leczenia, na trzecie miejsce wśród województw. – To jest niezależna ekspertyza – dodała. – Ale przede wszystkim: to rezultaty naszej wspólnej pracy. Bardzo pani premier dziękujemy.

Premier Kopacz obejrzała lądowisko dla śmigłowców ratunkowych przy Szpitalnym Oddziale Ratunkowym oraz sąsiadujący z nim teren, gdzie będzie budowana baza HEMS Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Premier odwiedziła kilka oddziałów szpitalnych, spotkała się z pracownikami lecznicy, a także z grupą ratowników medycznych i ich rodzinami.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE