PARTNER PORTALU
  • BGK

Koszalin. Zamiast skargi do WSA, nowy projekt o dofinansowaniu do zabiegu in vitro

  • PAP/KDS    5 lutego 2018 - 16:39
Koszalin. Zamiast skargi do WSA, nowy projekt o dofinansowaniu do zabiegu in vitro
Program zdrowotny zakładał dofinansowanie procedury in vitro dla ok. 70 par z Koszalina. (fot.shutterstock.com)

Ciąg dalszy zamieszkania wokół miejskiego programu in vitro w Koszalinie. Radni miasta, wbrew wcześniejszym zapowiedziom, nie odwołają się od decyzji wojewody zachodniopomorskiego, który uchylił przyjętą przez nich uchwałę o dofinansowaniu do zabiegu. To wcale nie znaczy, że odpuścili.
  • Uchwałę w sprawie przyjęcia programu polityki zdrowotnej pn. "Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców Koszalina w latach 2018 - 2021" koszalińscy radni przyjęli większością głosów (głównie głosami PO) 23 listopada 2017 r.
  • Na początku stycznia 2018 r. ówczesny wojewoda Krzysztof Kozłowski w rozstrzygnięciu nadzorczym ją unieważnił. Grupa ośmiu radnych, inicjatorów uchwały, zapowiedziała wówczas zwołanie sesji rady miejskiej i podjęcie decyzji o odwołaniu do WSA.
  • Skarga na rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody jednak nie trafi do WSA

- Po głębokiej analizie i kontakcie z radcami prawnymi uznaliśmy, że stan prawny, który na dziś obowiązuje, czyli fakt wejścia w życie pod koniec listopada 2017 r. nowych zapisów ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, utrudnia dalsze procedowanie podjętej uchwały - poinformowała na poniedziałkowej konferencji prasowej (5.02) w ratuszu przewodnicząca Rady Miejskiej w Koszalinie Krystyna Kościńska (PO).

Jak dodała, zmieniły się formalne warunki, które trzeba spełnić, chcąc wprowadzić w życie taki program profilaktyki zdrowotnej. - Stąd nasza rezygnacja odwołania do sądu - wyjaśniła.

- Według wielu prawników byłoby bardzo trudne obronienie tej uchwały przed WSA - dodał radny Marcin Waszkiewicz (PO).

Czytaj więcej: Miejski program in vitro także w Kielcach? Projekt już jest

Grupa radnych przygotowała więc nowy projekt uchwały, który chcą przedstawić na marcowej sesji. - Uchwała o takiej treści, którą teraz będziemy chcieli zaproponować, w innych miastach nie była przez wojewodę kwestionowana, uchylana - zaznaczył Waszkiewicz.

Uchwałę w sprawie przyjęcia programu dotyczącego dofinansowania procedury in vitro dla mieszkańców Koszalina radni przyjęli 23 listopada 2017 r. 13 zagłosowało "za", 8 było "przeciw", 2 wstrzymało się od głosu, jeden nie oddał głosu, jeden był nieobecny.

Program zdrowotny zakładał dofinansowanie procedury in vitro dla ok. 70 par z Koszalina. W budżecie miasta na 2018 r. na jego realizację nie zostały zarezerwowane pieniądze. O jej uchylenie wnieśli do wojewody radni PiS. Wojewoda uchwałę uchylił, głównie z dwóch powodów: braku wymaganej prawem opinii Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, negatywnej opinii dotyczącej projektu uchwały wydanej przez prezydenta Koszalina Piotra Jedlińskiego. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.