PARTNER PORTALU
  • BGK

Kosztowne laboratoria szpitalne. Ale outsourcing ma przeciwników

  • Rynek Zdrowia    9 czerwca 2016 - 08:39
Kosztowne laboratoria szpitalne. Ale outsourcing ma przeciwników
(fot. Takeda)

- Wystąpiłem do ministerstwa, aby wsparło nasze starania o to, by w ustawie o działalności leczniczej zawrzeć zapis, że laboratoria są integralną częścią szpitala - powiedział prof. Maciej Szmitkowski, konsultant krajowy w dziedzinie diagnostyki laboratoryjnej. - To jest nasza walka przeciwko Czasem outsourcing diagnostyki laboratoryjnej jest dobry.owi - dodał.
Oznajmił to na konferencji 8 czerwca w Wojewódzkim Szpitalu Chirurgii Urazowej im. dr. Janusza Dabba w Piekarach Śląskich.

Barbara Daniel, dyrektor Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego, postawiła zasadnicze pytanie: - Czy utrzymywać laboratorium w szpitalu, ponosząc koszty, czy zlecać usługi laboratoryjne na zewnątrz?

- Jako Urząd Marszałkowski, który jest organem założycielskim szpitali, patrzymy oczywiście na ich na koszty, ale także na jakość udzielanych świadczeń. Czasem outsourcing diagnostyki laboratoryjnej jest dobry. Bywa, że firma, która wygrywa przetarg, świadczy usługi lepszej jakości i taniej niż to się odbywa w szpitalu. Jednak - chcę podkreślić - outsourcing nie jest panaceum na lepszą kondycję finansową szpitali - zaznaczyła dyrektor Daniel.

Jak podkreśliła, jeżeli szpital ma dobrze działające laboratorium, to powinno ono funkcjonować w jego strukturach i nie powinno się przekazywać badań na zewnątrz. - Nie wszędzie jednak są laboratoria diagnostyczne na najwyższym poziomie. Dlatego w Śląskim Urzędzie Marszałkowskim rozważane są propozycje stworzenia jednego laboratorium, oferującego usługi na najwyższym poziomie dla kilku wojewódzkich szpitali - poinformowała.

Cały artykuł czytaj na Rynekzdrowia.pl

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.