PARTNER PORTALU
  • BGK

Koszty budowy CZMiD w Zielonej Górze coraz wyższe. Pomoże samorząd

  • PAP/KDS    27 marca 2018 - 14:38
Koszty budowy CZMiD w Zielonej Górze coraz wyższe. Pomoże samorząd
Zwiększenie finansowania ma otworzyć furtkę do skutecznego rozstrzygnięcia przetargu na budowę Centrum. (fot.lubuskie.pl)

Dodatkowe 20 mln zł na finansowanie planowanej budowy Centrum Zdrowia Matki i Dziecka przez Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze przeznaczył samorząd woj. lubuskiego. To dla władz regionu priorytetowa inwestycja.
  • Zwiększenie finansowania ma otworzyć furtkę do skutecznego rozstrzygnięcia przetargu na budowę Centrum.
  • W drugim przetargu oferenci złożyli wyższe oferty niż oszacowany koszt zadania. Najkorzystniejsza opiewała na 98 mln zł, podczas gdy kwota, jaką zamawiający zamierzał na nie przeznaczyć, wynosiła 78 mln zł.
  • Zarząd Województwa wystąpił więc do sejmiku o zwiększenie nakładów. Taka decyzja zapadła w tym tygodniu. Dzięki zwiększeniu dofinansowania o 20 mln zł, możliwe będzie rozstrzygnięcie przetargu.

- Radni wojewódzcy zadecydowali o przeznaczeniu na ten cel dodatkowych 20 mln zł z budżetu województwa. Nie ma nic ważniejszego w tej kadencji niż poprawa dostępności do leczenia matek i dzieci. Centrum zapewni kompleksową opiekę. Skończy się era materaców, na których rodzice chorych dzieci zmuszeni są spać, leżąc na podłodze - powiedziała marszałek woj. lubuskiego Elżbieta Anna Polak.

Czytaj więcej: Wiecha na ośrodku radioterapii gorzowskiego szpitala

Dodała, że utworzenie Centrum Zdrowia Matki i Dziecka przy Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze to priorytet samorządu województwa. W 2014 roku konsultant krajowy w dziedzinie pediatrii wskazywał, że w Lubuskiem - jako jedynym województwie w kraju - brakuje pediatrycznego oddziału intensywnej opieki medycznej. Marszałek przekazała, że w regionie nie ma m.in. oddziałów intensywnej opieki medycznej dla dzieci, zakaźnego i onkologii dziecięcej, co powoduje, że dostęp małych pacjentów do tych świadczeń jest bardzo utrudniony.

Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w Szpitalu Uniwersyteckim ma rozwiązać te problemy, zapewniając nowoczesną bazę łóżkową i diagnostyczno-zabiegową, spełniającą najwyższe standardy nowoczesnego pediatrycznego szpitala klinicznego. Znajdzie się tam oddział położnictwa wraz z traktem porodowym i salą operacyjną do cięć cesarskich oraz kliniczny oddział neonatologii wraz z OIOM-em noworodkowym.

Oprócz leczenia małych pacjentów Centrum ma się przyczynić do zmniejszenia deficytu lekarzy pediatrów w Lubuskiem dzięki możliwości kształcenia w nim studentów kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Zielonogórskim i zdobywania przez młodych lekarzy specjalizacji.

Czytaj więcej: Szpitale w kropce. Brak personelu, brak pieniędzy na pensje

Inwestycja ma zostać zrealizowana w formule "zaprojektuj - wybuduj". Po ostatniej decyzji sejmiku na jej realizację przeznaczono 92 mln zł, z czego 56 mln zł pochodzi z RPO Lubuskie 2020, a 9,2 mln zł będzie stanowiła pomoc z budżetu państwa. Wkład województwa wzrósł z 12 do 32 mln zł.

- Do tej pory Narodowy Fundusz Zdrowia płacił rocznie ponad 25 mln zł na leczenie lubuskich dzieci poza granicami województwa lubuskiego. Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w Zielonej Górze jest potrzebne jak najszybciej - podkreśliła marszałek Polak.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.