PARTNER PORTALU
  • BGK

Koszty opieki medycznej coraz większe. Po kieszeni dostaną także pacjenci

  • newseria.pl/KDS    7 lutego 2018 - 14:45
Koszty opieki medycznej coraz większe. Po kieszeni dostaną także pacjenci
Według statystyk OECD w Polsce na 10 tys. osób przypada 23 lekarzy oraz 52 pielęgniarki. Tymczasem średnia dla państw OECD to 34 lekarzy i 90 pielęgniarek. (fot.shutterstock.com)

Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, w 2030 roku liczba Polaków powyżej 65. roku życia będzie stanowiła nawet 30 proc. społeczeństwa. To oznacza wzrost kosztów opieki medycznej. Artur Białkowski, wiceprezes Medicover Polska dodaje, że część z nich spadnie na samych pacjentów.
  • Koszty opieki medycznej będą coraz większe. Muszą się na to przygotować również główni zainteresowani - pacjenci. 
  • Wszystko przez starzejące się społeczeństwo, większe zainteresowanie świadczeniami medycznymi, brak lekarzy i pielęgniarek czy konieczność inwestowania w nowoczesne technologie.
  • Obecnie około 30 proc. wszystkich usług jest finansowanych z prywatnych budżetów - abonamenty, ubezpieczenia medyczne i indywidualne, prywatne wizyty lekarskie.

– Największym wyzwaniem dla sektora zdrowia są rosnące koszty dostarczania opieki medycznej. Jest to spowodowane wieloma czynnikami, a jednym z głównych jest starzejące się społeczeństwo – mówi Artur Białkowski, wiceprezes zarządu Medicover Polska.

Do 2030 roku sektor medyczny stanie przed dużym wyzwaniem związanym z wydatkami na opiekę zdrowotną. Głównym tego powodem jest demografia – według danych GUS w 1988 roku osoby powyżej 65 roku życia stanowiły w Polsce 14 proc. populacji. W 2016 roku było to już 24 proc., natomiast do końca przyszłej dekady ten odsetek ma wzrosnąć do 30 proc.

– Kolejnym powodem jest to, że rozwijamy systemy i technologie dostarczania wysokiej jakości opieki medycznej. Kilkanaście lat temu wszyscy robiliśmy sobie rentgen, kiedy mieliśmy jakiś problem zdrowotny. Dzisiaj ludzie rzadko korzystają z tej funkcjonalności, za to częściej z USG albo rezonansu magnetycznego. To technologie dużo droższe niż rentgen, w związku z tym świadczenie wysokiej jakości opieki medycznej staje się po prostu droższe – mówi Artur Białkowski.

Inny czynnik, który wpływa na wzrost kosztów opieki medycznej, jest niedobór lekarzy i pielęgniarek. Problemy z personelem wymuszają wyższe wynagrodzenia, a co za tym idzie – większy koszt świadczeń.

Według statystyk OECD w Polsce na 10 tys. osób przypada 23 lekarzy oraz 52 pielęgniarki. Tymczasem średnia dla państw OECD to 34 lekarzy i 90 pielęgniarek. Prognozy mówią, że w ciągu najbliższej dekady drastycznie zmniejszy się w Polsce liczba lekarzy takich specjalizacji, jak pediatria, dermatologia czy ginekologia.

– W Polsce na tle krajów europejskich mamy najmniej lekarzy i pielęgniarek na 100 tys. mieszkańców. To powoduje, że zatrudnienie dobrego lekarza po prostu kosztuje więcej – mówi Białkowski.

Wiceprezes Medicover Polska ocenia, że ze względu na problemy, z jakimi boryka się opieka zdrowotna, na wyższe koszty powinni się przygotować też sami pacjenci. Utrzymanie wysokiej jakości usług i pokrycie zwiększonych wydatków na świadczenia medyczne wymaga od sektora prywatnego waloryzacji cen. Obecnie około 30 proc. wszystkich usług jest finansowanych z prywatnych budżetów (abonamenty, ubezpieczenia medyczne i indywidualne, prywatne wizyty lekarskie). 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • irekzebeściak, 2018-02-07 15:41:01

    ilu jest ludzi co płacą składki ubezpieczenia zdrowotne chorobowe rentowe a nie korzystają z tego dzięki bogu . to jak ktoś nie umie liczyć to niech się poda do dymisji nie podnośić i rewaloryzować tylko znalęść tańsze w zakupie . Prosta Matematyka albo nie ściągajcie od ludzi i będzie prywatne to... w drugim pokoleniu się nauczą ,że muszą odkładać w razie czego ale to jest gorsze rozwiązanie bo na czym będą się uczyć nasi lekarze specjaliści na błędach  rozwiń