PARTNER PORTALU
  • BGK

Kraków: nowe oblicze oddziału chirurgii w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym

  • PAP    26 stycznia 2015 - 17:55
Kraków: nowe oblicze oddziału chirurgii w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym

Fot. Fotolia

Najnowocześniejszy sprzęt medyczny trafił na zmodernizowany oddział chirurgii w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie. Lepsze warunki będą mieć także rodzice małych pacjentów, dla których wydzielono osobne łazienki oraz pomieszczenie socjalne.
Oddział chirurgii znajduje się w najstarszej, mającej 50 lat części szpitala i od dawna wymagał remontu. Rocznie na oddział jest przyjmowanych ponad 4 tys. pacjentów i przeprowadza się ok. 6,5 tys. operacji.

- Po modernizacji na pewno będzie wygodniej dzieciom i ich rodzicom. Zwiększy się też komfort naszej pracy" - mówił kierownik Kliniki Chirurgii Dziecięcej dr hab. Wojciech Górecki.

Na mającym 1,5 tys. m kw. powierzchni oddziale jest 69 łóżek, w tym 22 dla niemowląt. Przy każdej  z sal dla pacjentów jest łazienka.

- Oddział w dużo większym stopniu niż wcześniej jest wyposażony w tzw. gazy medyczne, czyli dostęp do tlenu, powietrza i próżni. Mamy inkubatory otwarte, kardiomonitory, pulsoksymetry, pompy infuzyjne. Doskonale wyposażone zostały sale zabiegowe służące do drobnych interwencji pielęgniarskich - mówiła zastępca dyrektora szpitala ds. pielęgniarstwa Anna Wojnar.

Toalety dla rodziców znajdują się obecnie na terenie oddziału. Z myślą o rodzicach powstały także: pomieszczenie socjalne z kuchenką mikrofalową, lodówką oraz osobny pokój dla matek karmiących piersią. Mali pacjenci trafią na odnowiony oddział już za tydzień.

Modernizacja i wyposażenie oddziału chirurgii dziecięcej kosztowała 12,8 mln zł, z czego ponad 8 mln zł pochodziło z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, 3,3 mln zł z budżetu miasta, a reszta z budżetu państwa.

Uniwersytecki Szpital Dziecięcy jest placówką wysokospecjalistyczną i dla wielu ciężko chorych dzieci z południowej Polski jest często szpitalem ostatniej szansy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.