PARTNER PORTALU
  • BGK

Kraków: oddział opieki paliatywnej w Szpitalu Uniwersyteckim już po remoncie

  • PAP / MIW    4 lutego 2016 - 21:44
Kraków: oddział opieki paliatywnej w Szpitalu Uniwersyteckim już po remoncie
jest bariera, kiedy lekarze nie potrafią już wyleczyć chorego. (Fot. : www.mz.gov.pl).

• Dwa lata temu ze względów finansowych rozważano jego zamknięcie.
• Po modernizacji oddział dysponuje 20 łóżkami. Nadal jest jednak deficytowy.
• Przesłanki utrzymania mają charakter pozaekonomiczny - przyznaje dyrekcja.
Oddział opieki paliatywnej w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie został wyremontowany. Po modernizacji dysponuje 20 łóżkami i działa, choć jest deficytowy.

Pod koniec 2014 r. ze względu na to, że oddział był deficytowy, rozważano nawet jego zamknięcie. O urealnienie stawek płaconych za opiekę paliatywną apelowali wtedy do NFZ i Ministerstwa Zdrowia dyrekcja szpitala i lekarze, a wspierali ich artyści: Barbara i Jerzy Stuhrowie, Grzegorz Turnau i prezes Stowarzyszenia Wspierania Onkologii UNICORN Ewa Preisner.

Stawki za świadczenia w opiece paliatywnej od tego czasu nie zmieniły się. Nowa dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego Barbara Bulanowska przyznaje, że przychody wciąż nie pokrywają kosztów prowadzenia oddziału, ale decyzja o jego zamknięciu byłaby dramatem dla pracującego tu zespołu i dla pacjentów.

- Przesłanki o jego utrzymaniu mają charakter pozaekonomiczny, czysto humanitarny. Publiczny szpital, Szpital Uniwersytecki, nie może zamknąć się przed pacjentami, którzy mając świadomość własnego odchodzenia byliby pozbawieni opieki - mówiła dziennikarzom Bulanowska. Dodała, że jest wiele możliwości zaoszczędzenia w szpitalu pieniędzy, ale nie można robić tego kosztem osób, którzy wymagają opieki paliatywnej.

Zrealizowany w dwóch etapach remont oddziału kosztował 520 tys. zł. Wymienione zostały wszystkie instalacje, wykładziny, stolarka okienna i drzwiowa, wyremontowano łazienki i pomalowano ściany.

Podczas uroczystego zakończenia inwestycji rektor UJ prof. Wojciech Nowak mówił, że mimo oszałamiającego postępu i rozwoju medycyny jest bariera, kiedy lekarze nie potrafią już wyleczyć chorego. „Każdego doświadczonego lekarza nurtuje pytanie, czy w tym okresie potrafimy pomóc adekwatnie czy tylko sami poprawimy sobie samopoczucie, stosując leczenie przeciwbólowe.

Cieszę się, że ten oddział został wyremontowany i warunki zostały poprawione, bo to pokazuje naszą troskę dla chorych w najtrudniejszych chwilach” - mówił prof. Nowak.

Stacjonarne oddziały medycyny paliatywnej działające w szpitalach i hospicjach otrzymują z NFZ 210 zł za jeden dzień pobytu pacjenta, podczas gdy koszty przekraczają 400 zł. Jesienią Agencja Oceny Technologii Medycznych zarekomendowała Ministerstwu Zdrowia nową stawkę wynoszącą ponad 400 zł za dzień pobytu chorego na takim na oddziale, ale zacznie ona obowiązywać dopiero od 2017 r.

- Jesteśmy rozczarowani, że nie obowiązuje od początku tego roku. Wycena świadczeń była tworzona na postawie danych z lat 2013-14, boimy się, że jeśli ta wycena wejdzie w życie w 2017 r., będzie nieaktualna - mówiła Bulanowska.

W tym roku małopolski oddział NFZ na działalność stacjonarnych oddziałów opieki paliatywnej w całym regionie przeznaczy 24,5 mln zł i - jak podkreślała rzeczniczka małopolskiego oddziału NFZ Aleksandra Kwiecień - to najwyższe nakłady na ten rodzaj świadczeń w kraju.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.