PARTNER PORTALU
  • BGK

Kraków: Pilotażowe badania pulmonologiczne w szkołach podstawowych

  • JS    30 listopada 2017 - 22:40
Kraków: Pilotażowe badania pulmonologiczne w szkołach podstawowych
Akcja jest finansowana przez miasto Kraków, jej koszt to ok. 130 tys. zł. (Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl)

Wśród uczniów klas trzecich krakowskich szkół podstawowych trwają badania tlenku azotu w wydychanym powietrzu. Od początku listopada przebadano 2,5 tys. dzieci; wstępnie u ok. 17,5 proc. z nich wykryto podwyższone wartości tlenku azotu, co może świadczyć o stanie zapalnym.
Łącznie w ramach pilotażu badaniom zostanie poddanych 5,5, tys. osób. Akcja ma na celu określenie związku między stężeniem tlenku azotu w wydychanym powietrzu u dzieci, w zależności od zanieczyszczenia powietrza atmosferycznego (smogu) w Krakowie.

Zdaniem organizatorów (miasto Kraków i szpital Żeromskiego) są to pierwsze w Krakowie, a może i w Polsce, takie badania na tak sporej grupie dzieci.

"U ok. 17,5 proc. przebadanych dotychczas dzieci wstępnie wykryto podwyższone wartości tlenku azotu, co może świadczyć o ewentualnym stanie zapalanym" - powiedziała na briefingu prasowym w Marta Czubaj-Kowal, autorka programu badań, ordynator Oddziału Pediatrycznego szpitala Żeromskiego w Krakowie.

Jak podkreśliła, dokładne wyniki zostaną upublicznione po zakończeniu badań i dokładnym opracowaniu wyników. Projekt będzie realizowany dwukrotnie: w okresie jesienno-zimowym 2017, kiedy zanieczyszczenie powietrza atmosferycznego (smog) jest największe oraz wiosenno-letnim w 2018 r., gdy poziom stężenia pyłów jest mniejszy.

W ramach pilotażowego projektu, lekarze pediatrzy ze szpitala Żeromskiego wykonują testy wraz z analizą stężenia tlenku azotu w wydychanym powietrzu w celu określenia ich związku z nawracającymi schorzeniami układu oddechowego u dzieci.

"Badanie polega na wykonaniu krótkiego wdechu i wydechu przez ucznia. Dzięki temu mierzone jest stężenie tlenku azotu, który pokazuje zmiany zapalne w układzie oddechowym, a zwłaszcza rozwój astmy oskrzelowej" - powiedziała autorka programu.

Akcja jest finansowana przez miasto Kraków, jej koszt to ok. 130 tys. zł. Badanie jest elementem kampanii edukacyjno-informacyjnej miasta Krakowa "Bądźmy razem w walce o czyste powietrze".

"Podjęliśmy działania, mające na celu przebadanie pulmonologiczne dzieci z krakowskich szkół podstawowych pod kątem oddziaływania powietrza na ich zdrowie. To pierwsze badania przeprowadzane na taką skalę w Polsce" - powiedział prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.