PARTNER PORTALU
  • BGK

Kraków: Ponad połowa uczniów to alergicy

  • Rynek Zdrowia/Dziennik Polski    6 września 2017 - 10:01
Kraków: Ponad połowa uczniów to alergicy
Za największy odsetek różnego rodzaju uczuleń występujących u dzieci i młodzieży szkolnej odpowiadają naturalne alergeny, takie jak roztocza, pyłki traw i drzew oraz sierść zwierząt (fot.pixabay)

Jak wykazują krakowskie badania uczniów pod kątem alergii, które są prowadzone od dziesięciu lat w ramach miejskiego programu profilaktyki astmy i chorób alergicznych, u połowy dzieci i młodzieży w wieku szkolnym w Krakowie występują objawy rożnego rodzaju uczuleń.
W ramach badania do 7- i 8-latków oraz młodzieży w wieku 16-17 lat kierowane są specjalne ankiety. W sumie przez dekadę przepytano już 75 tys. osób ze wszystkich krakowskich szkół - podaje "Dziennik Polski".

Jak mówi prof. Ewa Czarnobilska, kierownik Centrum Alergologii Klinicznej i Środowiskowej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie oraz autorka programu profilaktycznego, badania pokazały, że co drugi uczeń ma objawy alergii, co więcej, nadal aż 60 proc. z nich nie jest zdiagnozowana, a co za tym idzie nie jest leczona.

Za największy odsetek różnego rodzaju uczuleń występujących u dzieci i młodzieży szkolnej odpowiadają naturalne alergeny, takie jak roztocza, pyłki traw i drzew oraz sierść zwierząt. U coraz większej grupy uczniów występują jednak również tzw. alergie nabyte. Są one wynikiem częstego kontaktu z substancjami chemicznymi z zanieczyszczonego powietrza. To nie tylko efekt smogu, ale także nadużywania odświeżaczy powietrza i kosmetyków.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.