PARTNER PORTALU
 • BGK

Kraków, Światowe Dni Młodzież: około 24 mln zł na zabezpieczenie medyczne

 • PAP/AT    19 stycznia 2016 - 18:14

• Koszt zabezpieczenia medycznego na Światowe Dni Młodzieży oszacowano na około 24 mln zł.
• Wstępny plan finansowy zabezpieczenia znalazł się w projekcie specjalnej ustawy dotyczącej ŚDM.
• Zabezpieczenie medyczne będzie finansowane ze środków dodatkowych.
Koszt zabezpieczenia medycznego pielgrzymów uczestniczących w Światowych Dniach Młodzieży oszacowano wstępnie na około 24 mln zł - takie środki zostały przewidziane na ten cel w budżecie państwa - poinformował we wtorek wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz.

Jak wyjaśnił wiceminister podczas konferencji prasowej w Krakowie, wstępny plan finansowy zabezpieczenie medycznego znalazł się w projekcie specjalnej ustawy dotyczącej ŚDM, której przyjęcie ma ułatwić procedury związane z organizacją tego wydarzenia. Według jego zapowiedzi ustawa ta znajduje się obecnie w uzgodnieniach międzyresortowych i "szybko będzie procedowana w Sejmie".

Wiceminister zastrzegł, że jeśli w trakcie zaplanowanych w najbliższym czasie analizie wszelkich ryzyk okaże się, iż potrzeby finansowe są większe wtedy "będą one na bieżąco analizowane i dostosowywane".

Większość pieniędzy z puli 24 mln zł, czyli ponad 15 mln zł przeznaczono na bezpośrednie czynności medyczne, w tym sfinansowanie dodatkowych zespołów wyjazdowych, patroli pieszych, funkcjonowanie namiotów szpitalnych czy stałych miejsc udzielania pomocy.

Przewidziano też środki na co najmniej jeden dodatkowy zespół lotniczego ratownictwa medycznego. Około 6 mln zł zostanie przeznaczone na wydatki inwestycyjne związane z koniecznymi zakupami dotyczącymi infrastruktury ratowniczej i medycznej.

Tombarkiewicz zapewnił, że zabezpieczenie medyczne pielgrzymów uczestniczących w ŚDM będzie finansowane ze środków dodatkowych i nie wpłynie na poziom podstawowego zabezpieczenie dla mieszkańców. "To zabezpieczenie pozostaje na takim samym poziomie i nie będzie żadnych ograniczeń dla mieszkańców w dostępie do służby zdrowia" - zaznaczył.

Według niego wsparcie przy przygotowaniach zadeklarowało biuro WHO w Polsce, które pomagało już przy organizacji zabezpieczenia medycznego EURO 2012. Ochotniczy udział w ŚDM zapowiada wiele zespołów ratownictwa medycznego nawet z różnych zakątków kraju.

Jednostką odpowiadającą za organizację zabezpieczenia jest Krakowskie Pogotowie Ratunkowe. Małgorzata Popławska, dyrektor KPR poinformowała, że założenia do planu przewidują zabezpieczenie medyczne dedykowane poszczególnym uroczystościom oraz podniesienie gotowości wszystkich podmiotów medycznych we wszystkich segmentach, m.in. specjalistyki, podstawowej opieki zdrowotnej, nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

"Tu mamy wstępną analizę na podstawie szacunków pobytów pielgrzymów w woj. małopolskim. Na postawie tej wstępnej analizy będziemy proponować podmiotom działającym na danym terenie podpisanie umów, których stroną będzie wojewoda małopolski" - zapowiedziała Popławska.

Według niej na razie nie można podać szczegółowych danych, ale największe uroczystości będzie zabezpieczać nawet kilkadziesiąt karetek. Zaplanowano utworzenie pięciu dodatkowych stanowisk dyspozytorów, około 90 zespołów wyjazdowych, tysiąc patroli pieszych, 17 namiotów szpitalnych.

Wojewoda małopolski Józef Pilch zastrzegł, że są to na razie wstępne szacunki opracowywane na bazie danych strony kościelnej dotyczących zarejestrowanych pielgrzymów i przygotowanych dla nich miejsc. "Szczegółowe informacje będą upublicznione po 15 marca, my wciąż jeszcze nad tym projektem pracujemy. Mówimy nie tylko o Krakowie, ale też trasach wędrówek pielgrzymów i innych miastach, które odwiedzi Ojciec Święty" - zaznaczył.

Światowe Dni Młodzieży 2016 pod hasłem "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią" odbędą się w Krakowie i w Wieliczce w dniach od 26 do 31 lipca 2016 roku. Polska po raz drugi będzie gospodarzem takiego spotkania - poprzednio gościła młodych w sierpniu 1991 r. w Częstochowie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.