PARTNER PORTALU
  • BGK

Kraków, Światowe Dni Młodzieży, specustawa: Za zabezpieczenie medyczne będzie odpowiedzialny wojewoda

  • PAP/AT    24 lutego 2016 - 12:32
Kraków, Światowe Dni Młodzieży, specustawa: Za zabezpieczenie medyczne będzie odpowiedzialny wojewoda
W projekcie jest mowa o tym, że wojewoda może wyznaczyć jednostkę, która będzie koordynatorem działań z zakresu ochrony zdrowia podczas ŚDM (fot.krakow2016.com)

• Rządowe Centrum Legislacji przygotowało projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z organizacją Światowych Dni Młodzieży.
• Wojewoda małopolski będzie odpowiedzialny za zabezpieczenie medyczne Światowych Dni Młodzieży.
• O bezpieczeństwo uczestników będą dbać m.in. zespoły wyjazdowe, lotnicze zespoły ratunkowe i patrole piesze.
Wojewoda małopolski będzie odpowiedzialny za zabezpieczenie medyczne Światowych Dni Młodzieży - stanowi projekt specustawy.

Projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z organizacją wizyty papieża Franciszka w Polsce i Światowych Dni Młodzieży przygotowało Rządowe Centrum Legislacji. W czwartek (25 lutego) ma się nim zająć Komitet Stały Rady Ministrów.

Trzeci rozdział specustawy dotyczy zabezpieczenia medycznego Światowych Dni Młodzieży. Zadania te (w okresie od 25 lipca do 2 sierpnia) nałożono na wojewodę małopolskiego. Za wyjątkiem zadań związanych z zakupem czy wypożyczeniem sprzętu medycznego, środków łączności, transportu, zakwaterowaniem i wyżywieniem dodatkowych osób, które będą udzielać pomocy medycznej podczas ŚDM. Te zadanie pozostawiono w gestii ministra zdrowia.

Czytaj też: Światowe Dni Młodzieży: Służby mundurowe są już przygotowane

Zgodnie z projektem wojewoda musi przygotować plan zabezpieczenia medycznego ŚDM z charakterystyką potencjalnych zagrożeń życia lub zdrowia i analizą ryzyka ich wystąpienia oraz opis, w jaki sposób będą udzielane świadczeń opieki zdrowotnej dla osób uczestniczących w ŚDM.

W planie ma znajdować się wykaz podmiotów, z którymi wojewoda podpisze umowy na "gotowość udzielania zwiększonej liczby świadczeń". Są to m.in. izby przyjęć i szpitalne zespoły ratunkowe, placówki POZ (podstawowej opieki zdrowotnej), szpitale. Do tego wskazać ma liczbę lotniczych zespołów ratownictwa medycznego, które będą wykonywały zadania podczas ŚDM oraz przedłożyć wykaz zespołów wyjazdowych z lekarzem i bez, patroli pieszych, ruchomych, stałych punktów pomocy medycznej, namiotów szpitalnych. W planie mają się znaleźć informacje o ich lokalizacji, stanie wyposażenia i obszarze działania.

W projekcie jest mowa o tym, że wojewoda może wyznaczyć jednostkę, która będzie koordynatorem działań z zakresu ochrony zdrowia podczas ŚDM. Oprócz tego musi powołać sztab, który będzie się tymi sprawami zajmował.

Projekt precyzuje, czym jest "gotowość udzielania zwiększonej liczby świadczeń". Chodzi o zapewnienie przez podmiot wykonujący działalność leczniczą zwiększonej liczby personelu medycznego, większej liczby leków, środków, sprzętu i aparatury medycznej. Podkreślono, że wykonywanie tych zadań nie może naruszać podstawowej, świadczonej na co dzień działalności.

Projekt określa wymagania dotyczące poszczególnych elementów zabezpieczenia medycznego. Zapisano w nim, że zespół wyjazdowy z lekarzem i zespół wyjazdowy bez lekarza będzie odpowiadał analogicznym wymaganiom dla zespołów ratownictwa medycznego - podstawowych i specjalistycznych. Patrol pieszy będzie się składał z co najmniej dwóch osób, z których przynajmniej jedna to pielęgniarka lub ratownik. Natomiast szczegółowe wyposażenie patrolu - podobnie jak wyposażenie patrolu ruchomego, stałego punktu pomocy medycznej oraz namiotu medycznego - będzie określone w planie oraz w umowie zawartej przez wojewodę małopolskiego z podmiotami, które udzielać będą świadczeń medycznych.

REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.