PARTNER PORTALU
  • BGK

Kraków: zmodernizowane oddziały szpitala

  • PAP    22 grudnia 2010 - 15:58
Kraków: zmodernizowane oddziały szpitala

Zmodernizowany Oddział Noworodków i Wcześniaków z Intensywną Terapią i wyremontowany blok położniczy otwarto w środę w Szpitalu Miejskim im. Gabriela Narutowicza w Krakowie. Szpital ma też nowy ultrasonograf oraz sprzęt do rehabilitacji i fizjoterapii.
Remonty i zakup wyposażenia oraz sprzętu medycznego kosztowały w sumie 5 mln 814 tys. zł i zostały sfinansowane z budżetu miasta. Powierzchnia zmodernizowanych pomieszczeń to ok. 885 m kw. Oddziały uroczyście otworzył prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, a poświęcił je metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. 

Na oddziale Ginekologiczno - Położniczym powstało pięć nowych sal porodowych z łazienkami. Każda z nich została wyposażona w najnowocześniejsze łóżka porodowe, umożliwiające poród w rożnych pozycjach.

Kobiety po cesarskich cięciach trafią na salę pooperacyjną, w której od razu po zabiegu będą mogły przebywać z dziećmi. - Przy łóżkach są specjalne uchwyty - gondole dla dzieci. Ze względów psychologicznych nie jest dobrze, aby po porodach fizjologicznych i operacyjnych dzieci były rozłączane z matką. Tu będą mogły być razem od pierwszych chwil życia - mówił ordynator oddziału ginekologii i położnictwa dr Zbigniew Skolicki.

- Zmienił się komfort. Każda sala porodowa i poporodowa ma łazienkę. Zwiększyło się bezpieczeństwo - pacjentki po cięciach cesarskich mają przy łóżkach aparaturę taką, jaka jest używana przy najtrudniejszych operacjach - dodał zastępca ordynatora dr Zbigniew Jankiewicz.

Po modernizacji także na Oddziale Noworodków i Wcześniaków pojawił się najnowocześniejszy sprzęt m.in. kardiomonitory, najnowszej generacji respiratory neonatologiczne, otwarte inkubatory, pompy infuzyjne. - Nie jest to lekarstwo na całe zło, ale dzięki temu wyposażeniu poprawiła się jakość leczenia, a szanse dzieci, zwłaszcza wcześniaków są o wiele większe - mówiła ordynator Oddziału Noworodków i Wcześniaków Halina Walicka.

Rocznie w Szpitalu im. G. Narutowicza przyjmowanych jest ok. 1,5 tys. porodów.

Szpital wzbogacił się też m.in. o zestawy do magnetoterapii, do laseroterapii i kriostymulacji azotem wykorzystywane w Ośrodku Rehabilitacji Dziennej i Pracowni Fizjoterapii oraz o respiratory transportowe i kardiomonitory potrzebne na Oddziale Intensywnej Terapii i w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym.

Do tej pory zmodernizowano 9 z 13 oddziałów szpitala. Wyremontowano dach i elewację. Od 2003 r. miasto przeznaczyło na inwestycje w tej placówce ponad 40 mln zł. W latach 2004-2005 szpital pozyskał z funduszy UE 6,5 mln zł, a na lata 2010 - 2011 kolejnych 6 mln zł na budowę lądowiska dla helikopterów.

Czytaj też:

Przetargi w medycznym pakiecie stulecia 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.