Krakowscy radni chcą środków w budżecie na in vitro

  • Rynek Zdrowia/Gazeta Wyborcza
  • 19-12-2011
  • drukuj
Lewicowi radni Krakowa chcą, by miasto dofinansowywało zabiegi in vitro. Apelują o zapewnienie w przyszłorocznym budżecie miasta 100 tys. zł na ten cel. Argumentują, że samorząd na inne akcje zdrowotne wydaje podobne sumy.
Krakowscy radni chcą środków w budżecie na in vitro

Jak informuje Gazeta Wyborcza, Kraków dołączył do Częstochowy, Wrocławia, Gorzowa, Gniezna i Łodzi - miast, w których toczy się dyskusja o dofinansowaniu zabiegów in vitro z budżetu ratusza.

Czytaj też: Częstochowa chce płacić za in vitro

Przeznaczenie 110 tys. zł z budżetu miasta na dofinansowanie zabiegów in vitro zapowiedział już prezydent Częstochowy. Paweł Klimek, dyrektor generalny Urzędu Miasta w Częstochowie, wskazuje, że brak uregulowania sprawy in vitro nie oznacza, że nie powinien zajmować się nią samorząd.

- Samorząd realizuje różnego typu prozdrowotne i prorodzinne programy, a przecież bezpłodność została uznana przez Światową Organizację Zdrowia za chorobę cywilizacyjną. Co piątą parę w Polsce dotyka ten problem, więc jest to sprawa ważna także dla wielu mieszkańców naszego miasta. Wpisaniem do projektu budżetu dofinansowania in vitro chcemy pokazać, że w Częstochowie nie zapominamy także o problemach tej znaczącej liczby rodzin - argumentuje Klimek.

Dyrektor generalny Urzędu Miasta w Częstochowie przyznaje, że inicjatywę Częstochowy i jej efekty obserwują z zainteresowaniem różne miasta i gminy, które również zastanawiają nad problemem przeciwdziałania bezpłodności. Wskazuje, że wcześniej były przypadki dofinansowywania badań, ale w zakresie projektu dofinansowania lub refundacji zabiegów Częstochowa jest prekursorem, przynajmniej jeżeli chodzi o samorządy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE