PARTNER PORTALU
  • BGK

Krosno kupi szczepionki dla seniorów

  • PAP    10 września 2010 - 17:48

Ponad 870 osób powyżej 60. roku życia może skorzystać z bezpłatnych, profilaktycznych szczepień przeciwko grypie w Krośnie (Podkarpackie). Akcja ruszyła w piątek; finansuje ją urząd miasta.
Jak poinformowała rzeczniczka prezydenta Krosna Joanna Sowa, podobne akcje były organizowane przez miasto w latach ubiegłych i cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem.

- W tym roku na szczepienia przeznaczyliśmy 20 tys. zł, pieniądze pochodzą z miejskiego budżetu z programu Profilaktyki i Promocji Zdrowia dla Miasta Krosna. Program ten, oprócz szczepień przeciwko grypie, obejmuje także badania różnego typu np. kardiologiczne, które są oczywiście wykonywane bezpłatnie w wybranych placówkach - dodała Sowa.

Szczepienia wykonuje kilka przychodni na terenie Krosna, m.in. przy ul. Paderewskiego, Kisielewskiego i Decowskiego. Rejestrować się można osobiście bądź telefonicznie, nie jest potrzebne skierowanie.

Jak wynika z danych Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie, w ubiegłym sezonie w regionie zarejestrowano ponad 30 tys. przypadków zachorowań na grypę.

Grypa to ostra choroba zakaźna wywołana przez różne szczepy wirusa grypy. Przenoszenie zarazka odbywa się drogą kropelkową, w czasie kaszlu, kichania, rozmowy itp. Objawia się przede wszystkim katarem, zapaleniem gardła, bólami głowy i mięśni oraz wysoką gorączką.

Choroba może prowadzić do poważnych powikłań, a nawet zagrażać życiu, zwłaszcza w przypadku osób z grup ryzyka. Zalicza się do nich osoby po 65. roku życia, przewlekle chorych, np. z chorobami układu oddechowego, krążenia czy cukrzycą, osoby po przeszczepach, zakażone wirusem HIV oraz dzieci poniżej drugiego roku życia i kobiety w ciąży. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.