PARTNER PORTALU
  • BGK

Ks. Sadłoń opuszcza komisję stypendialną na znak prostestu przeciw refundacji in vitro

  • PAP / MIW    16 czerwca 2017 - 15:18
Ks. Sadłoń opuszcza komisję stypendialną na znak prostestu przeciw refundacji in vitro
Warszawa szacuje, że z refundacji in vitro będzie mogło skorzystać z niego ok. 2,5 tys. par. (fot. pixabay.com)

Dyrektor Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego ks. dr Wojciech Sadłoń zrezygnował z udziału w komisji stypendiów miasta stołecznego Warszawy im. Jana Pawła II. Powodem jest decyzja rady miasta o refundacji zapłodnienia in vitro.
• Ks. Sadłoń wysłał list w sprawie rezygnacji do przewodniczącej Komisji Stypendialnej Stypendiów Rady m.st. Warszawy Ewy Masny-Askanas.

• Przypomniał, że finansowanie zabiegów in vitro jest sprzeczne z nauczaniem Jana Pawła II, patrona programu stypendialnego, ponieważ "metoda zapłodnienia pozaustrojowego godzi w godność osoby ludzkiej". Zaznaczył, że decyzję rady miasta przyjął "ze smutkiem".

• - Stypendia, które w ramach komisji przyznawaliśmy, zobowiązywały korzystających z nich młodych ludzi do godnego reprezentowania Jana Pawła II. Wydało mi się dziwne, że z jednej strony młodzi są zachęcani do naśladowania papieża i poznawania jego nauki, a później ci sami ludzie, którzy stawiają młodzieży papieża jako wzór, sami podejmują decyzje sprzeczne z jego nauczaniem - tłumaczył swoją decyzję ks. Sadłoń.

 

Rzecznik prasowy Urzędu m.st. Warszawy Bartosz Milczarczyk potwierdził, że pismo wpłynęło do Urzędu Miasta.

- Przyjęliśmy rezygnację ks. Sadłonia do wiadomości - powiedział. Dodał, że jego zdaniem "te dwie sprawy - stypendia m.st. Warszawy im. Jana Pawła II i refundacja programu iv vitro - nie mają ze sobą związku".

- Stypendium wspiera finansowo najzdolniejszych młodych warszawiaków, natomiast program in vitro to pomoc miasta dla rodzin, które w inny sposób nie mogą mieć dzieci. Jest to dla nich ostatnia szansa na poczęcie dziecka. Nie widzę sprzeczności w tym, że miasto przeznacza pieniądze na te dwie inicjatywy - podkreślił Milczarczyk.

Program refundacji in vitro na lata 2017-2019 Rada Warszawy przyjęła 8 czerwca br. Program jest przeznaczony dla warszawianek w wieku 25-40 lat; dofinansowanie ma obejmować trzy próby zapłodnienia in vitro. Zakłada dofinansowanie do 80 proc. kosztów, nie więcej jednak niż 5 tys. złotych. Rocznie program ma kosztować ok. 10 mln zł, miasto szacuje, że będzie mogło skorzystać z niego ok. 2,5 tys. par, zarówno małżeńskich, jak i tych nieformalnych.

W ramach prowadzonego od 13 lat samorządowego programu stypendialnego w Polsce Warszawa wsparła już ponad 3 tys. uczniów i studentów. O stypendia m.st. Warszawy im. Jana Pawła II mogą ubiegać się uczniowie szkół podstawowych (po ukończeniu III klasy), gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz studenci, których dochód netto na jednego członka rodziny nie przekracza 1100 zł miesięcznie. Zwycięzcy wyłaniani są na podstawie osiągnięć naukowych, artystycznych, sportowych lub zaangażowania społecznego. W ramach stypendium uzdolniona młodzież może uzyskać wsparcie w wysokości od 200 do 1500 zł miesięcznie. Kolejna edycja stypendium ruszyła 15 czerwca.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Agnieszka Przybylska, 2017-06-16 19:55:08

    Gratuluję Księdzu doktorowi Sadłoniowi odwagi cywilnej oraz celnej argumentacji przyczyn rezygnacji z udziału w komisji stypendiów miasta stołecznego Warszawy im. Jana Pawła II. Powodem jest decyzja rady miasta o refundacji zapłodnienia in vitro. Cenię odwagę opowiedzenia się przeciw in vitro, któ...ra to procedura jest nie tylko sprzeczna z moralnością ale i sprzeczna z naturą: wiadomo, że im wcześniejszy etap rozwoju organizmu, tym większe spustoszenie czynią bodźce niefizjologiczne. Zapłodnienie przez wymuszone połączenie komórki jajowej, poza łonem kobiety to zaprzeczenie ekologii. Nie dziwi bardzo wysoki procent obumierania poczętych w ten sposób dzieci na wczesnym etapie ciąży oraz wysoki procent wad rozwojowych. te i inne fakty, wspierające decyzję ks. dr. Sadłonia, również od strony medycznej zestawione są w artykule "14 powodów, dla których katolik mówi "nie" in vitro" pch24.pl/10-argumentow--dla-ktorych-katolik-mowi-nie-dla-in-vitro,35061,i.html  rozwiń