PARTNER PORTALU
  • BGK

Książeczki zdrowia dziecka: wchodzą w życie nowe przepisy

  • pap/pt    28 sierpnia 2015 - 07:39
Książeczki zdrowia dziecka: wchodzą w życie nowe przepisy
Ministerstwo nie opublikowało jeszcze wzorów nowych książeczek zdrowia dziecka

Książeczki zdrowia dziecka stają się elementem dokumentacji medycznej, 28 sierpnia wchodzą w życie nowe przepisy, ale wzór nowych książeczek nie jest jeszcze znany.
W piątek wchodzą w życie przepisy, zgodnie z którymi książeczki zdrowia dziecka staną się elementem dokumentacji medycznej. Wzór nowych książeczek nie jest jeszcze znany - minister zdrowia stosowne rozporządzenie powinien wydać do 28 lutego przyszłego roku.

Zgodnie z nowelą ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta ujednolicone zostaną wzory niektórych rodzajów dokumentacji medycznej, w szczególności wzór książeczki zdrowia dziecka.

Ujednolicenie wzorów dokumentacji medycznej

Ujednolicenie wzorów dokumentacji medycznej ma umożliwić pełne udokumentowanie przebiegu działań profilaktycznych i leczniczych, szybkie odnajdywanie informacji istotnych dla dalszego leczenia oraz zachowanie wiarygodności tych informacji.

"Dzięki nowelizacji ustawy książeczka zdrowia dziecka staje się rodzajem dokumentacji medycznej - zarówno lekarze, jak i rodzice będą mieli łatwy dostęp do historii leczenia dziecka" - powiedział  rzecznik praw dziecka Marek Michalak, który od dawna apelował o wprowadzenie książeczki zdrowia dziecka jako dokumentu państwowego.

Podkreślił, że książeczka pozwoli na gromadzenie i utrwalenie informacji o stanie zdrowia dziecka, przebiegu jego leczenia, szczepieniach, badaniach, zabiegach itp. Dodał, że w książeczce powinny znaleźć się również informacje dotyczące leczenia stomatologicznego czy zaleceń dietetycznych. Jego zdaniem książeczka wymusi konieczność okresowych, szczegółowych badań, czego konsekwencją będzie szybsze leczenie i unikanie wielu tragedii.

Plany Rzecznika Praw Dziecka

"Książeczka zdrowia dziecka jest jednym z elementów szerszego planu działań Rzecznika Praw Dziecka, którego konsekwencją będzie szczelny, spójny i zintegrowany system monitorowania losów dziecka" - powiedział Michalak.

Dotychczas wydawanie książeczki zdrowia dziecka było jedynie elementem dobrej praktyki oddziałów noworodkowych; ich forma i zawartość były różne.

Początkowo posłowie chcieli, aby w ustawie oprócz książeczek zdrowia były również wymienione karty przebiegu ciąży, karty obserwacji porodu, karty zlecenia wykazu zespołu ratownictwa medycznego, karty medycznych czynności ratunkowych, a także karty medycznej lotniczego zespołu ratownictwa medycznego.

W trakcie prac nad ustawą zrezygnowano jednak z precyzowania katalogu tych dokumentów, pozostawiając tę decyzję ministrowi zdrowia, by w przyszłości nie było konieczności przygotowywania kolejnej nowelizacji w celu dopisania innych dokumentów.

Biuro Prasy i Promocji MZ poinformowało, że prace nad rozporządzeniem w sprawie dokumentacji medycznej zostały podjęte. Resort nie wskazał jednak, wzory jakich dokumentów - poza książeczką zdrowia - zostaną jeszcze określone.

Jak poinformowano, "trwają w tej sprawie analizy i konsultacje". Minister zdrowia jest zobowiązany wydać nowe rozporządzenie nie później niż do 28 lutego 2016 r

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • asdfghjkl, 2015-08-28 14:01:22

    Dziwne. Posłowie chyba zawracają Wisłę kijem. Maksymalnie za dwa lata w PL będzie jedynie dokumentacja elektroniczna. Oczywiście można zmusić do wydawania dokumentacji zewnętrznej (k. z. d.) w postaci papierowej, tylko po co? Podobno tworzone platformy wymiany i gromadzenia danych P1 i P2 mają wkrót...ce ruszyć. Ma ruszyć w ślad za tym e-recepta i e-zwolnienie, to dlaczego nie może być e-książeczka?  rozwiń
  • dziadek, 2015-08-28 09:04:16

    Wprowadzą książeczki dzieci będą zdrowe ale jaja.Zamiast zająć się naprawdę zdrowiem dzieci robi się jakieś głupie jaja dla mydlenia oczu rodzicom.