PARTNER PORTALU
  • BGK

Kto będzie leczył Polaków? Co drugi lekarz ma ponad 50 lat

  • PAP/AT    13 maja 2015 - 07:43
Kto będzie leczył Polaków? Co drugi lekarz ma ponad 50 lat
Zapaść wiekowa wśród kadry medycznej to efekt emigracji lekarzy (fot.fotolia)

Połowa lekarzy w ma już ukończone 50 lat. Za kilkanaście lat może okazać się, że nie będzie nas miał kto leczyć.
Z analizy Naczelnej Rady Lekarskiej, do której dotarł "Dziennik Gazeta Prawna", wynika, że najstarsi są specjaliści medycyny lotniczej (średnia wieku 67 lat) oraz diagności laboratoryjni (63 lata).

Do sześćdziesiątki zbliżają się także reumatolodzy, otolaryngolodzy i gastroenterolodzy dziecięcy. Ich średnia wieku to 57 lat. Tylko o rok mniej ma przeciętny pediatra, ginekolog i neurolog dziecięcy. Średnio 55 lat ukończył polski chirurg.

Czytaj też: Radni pytają o zarobki lekarzy

Zapaść wiekowa wśród kadry medycznej to efekt emigracji lekarzy (szacuje się, że do pracy za granicę wyjechał co 10. z nich). Ale nie tylko.

"To również zaniedbania w systemie kształcenia. Wydatki publiczne na ten cel przez lata były cięte. Jedyny pomysł rządu, czyli likwidacja stażu, nie rozwiązał problemu" - uważa prof. Stanisława Golinowska z Instytutu Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • asdf, 2015-06-10 13:41:10

    Aleś jest zabawny Jajkonik! Boki zrywać. Długopisem pisze recepty!!! Weź się dzieciaku odłącz od kompa na jeden dzień. Potrafisz przeżyć dobę bez Fejsa?
  • Lajkonik, 2015-05-14 09:57:46

    Jak to kto !? Sami będziemy się leczyć (jak za Reja i Kochanowskiego). Żona "leczy się" w przychodni u 83-letniej lekarki, która receptę musi wypisać ręcznie, bo komputerowo nie umie. Ja mam ubaw, ale sprawdzam jej diagnozy, bo nigdy nie wiadomo co moze wymyśleć.