PARTNER PORTALU
  • BGK

Kujawsko-pomorskie ma bardzo nowoczesne centrum onkologii

  • bad    16 lipca 2014 - 17:59
Kujawsko-pomorskie ma bardzo nowoczesne centrum onkologii

Inwestycje w wojewódzkim Centrum Onkologii, będące częścią marszałkowskiego programu rozwoju i modernizacji infrastruktury najważniejszych szpitali w województwie kujawsko-pomorskim, to drugie największe medyczne przedsięwzięcie ostatnich lat w Bydgoszczy.
Łączna wartość wszystkich związanych z tym projektów to blisko 100 milionów złotych. Najnowszym przedsięwzięciem CO jest budowa zakładu teleradioterapii w filii we Włocławku.

- To co robi największe wrażenie to zbudowany z rozmachem kompleks Parku Aktywnej Rehabilitacji i Sportu (PARiS), otwarte centrum rehabilitacyjno-sportowe z 25-metrowym basenem pływackim i halą sportową, pierwszy taki obiekt w kraju. Służy rekonwalescentom i osobom niepełnosprawnym, w tym niepełnosprawnym sportowcom, a niektóre jego części, przede wszystkim hala i basen, wszystkim mieszkańcom regionu - podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Są tu też urządzenia do hydroterapii, zespół dobrze wyposażonych siłowni oraz centrum konferencyjno-szkoleniowe, w części obiektu funkcjonuje zakład rehabilitacyjny. Wśród dyscyplin sportowych które można w PARIS uprawiać są pływanie, piłka wodna, sporty siłowe, koszykówka i siatkówka, a także szermierka. Z kompleksu, który kosztował 43 miliony złotych, może korzystać nawet sto tysięcy osób rocznie.

Wśród projektów składających się na rozwój i modernizację CO są też przełamująca stereotyp szpitalnego żywienia elegancka stołówka-restauracja - dzięki której pacjenci którym pozwala na to stan zdrowia mogą spożywać posiłki nie na oddziałach, ale w przyjaznych wnętrzach - modernizacja oddziałów łóżkowych, części diagnostycznej placówki i jej zaplecza technicznego, instalacja nowych dźwigów osobowych oraz przebudowa wewnętrznego układu komunikacyjnego CO.

Kujawsko-pomorskie Centrum Onkologii to szpital z jedenastoma oddziałami oraz związany z nim zespół poradni i zakładów diagnostycznych, spełniający światowe standardy w diagnostyce, leczeniu i profilaktyce chorób nowotworowych, jeden z najnowocześniejszych w Europie. Posiada 300 łóżek w jedno- i trzyosobowych pokojach z osobnymi węzłami sanitarnymi, pacjenci korzystają w nim między innymi z dostępu do interenetu.

Nakłady na jego rozwój i modernizację są związane z rozłożonym na lata 2009-2016 marszałkowskim programem poprawy i unowocześnienia infrastruktury kluczowych dla województwa lecznic, czyli naszego medycznego pakietu stulecia, realizowanego dzięki kredytowi pomocowemu z Europejskiego Banku Inwestycyjnego. W imieniu samorządu województwa inwestorem przedsięwzięć składających się na medyczny pakiet stulecia jest spółka Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne.

CO wzbogaci się w najbliższym czasie o zakład teleradioterapii we Włocławku, funkcjonujący w strukturze włocławskiej filii, co znacznie ułatwi pacjentom z tego rejonu odbywanie takiego leczenia. Placówka powstanie przy ul. Łęgskiej 55. Szacowany koszt inwestycji to 56 milionów złotych, środki pochodzą z budżetu państwa (konkretne z Narodowego Programu Walki z Chorobami Nowotworowymi) i Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.