PARTNER PORTALU
  • BGK

Kujawsko-Pomorskie: "Medyczny pakiet stulecia" w placówkach medycznych

  • PAP    5 maja 2015 - 10:44
Kujawsko-Pomorskie: "Medyczny pakiet stulecia" w placówkach medycznych

Oprócz doposażenia i modernizacji szpitali, planowana jest też rozbudowa niektórych lecznic (fot. Gov/Ba/Flickr)

W ramach "Medycznego pakietu stulecia" w woj. kujawsko-pomorskim zostaną zrealizowane inwestycje za prawie 400 mln zł.
"Medyczny pakiet stulecia" to regionalny program poprawy i unowocześnienia infrastruktury kluczowych dla województwa kujawsko-pomorskiego lecznic. Powstał on we współpracy samorządu województwa ze szpitalami, dla których samorząd jest organem założycielskim. Głównym celem "Medycznego pakietu stulecia" jest podniesienie standardów usług medycznych oraz dostępności do leczenia. W tym roku rozpocznie się druga edycja programu.

"Za realizację drugiej części programu odpowiedzialna będzie nasza wojewódzka samorządowa spółka Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne, która zarządza też jego pierwszą częścią. Środki pochodzić będą z zaciągniętego przez KPIM kredytu pomocowego Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Dokończenie modernizacji szpitali jest niezbędne. Bezpieczeństwo zdrowotne, korzystanie ze zdobyczy nowoczesnej medycyny jest niestety kosztowne, ale są to właściwie wydane pieniądze" - powiedział marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki.

Jak podkreśliła rzeczniczka marszałka Beata Krzemińska, jedną z najważniejszych inwestycji, które zostaną zrealizowane w ramach drugiej edycji pakietu, będzie rozbudowa i modernizacja Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu. Rzeczniczka dodała, że rozbudowa placówki jest konieczna ze względu na niedostatek powierzchni i konieczność funkcjonalnego połączenia oddziałów psychiatrycznych oraz oddziału zakaźnego z głównym zapleczem diagnostycznym.

Modernizacja szpitali

"Po zakończeniu inwestycji kompleks lecznicy niemal podwoi liczbę łóżek, a powierzchnia szpitalna powiększy się o 60 procent" - wskazała Krzemińska.

"Medyczny pakiet stulecia" zakłada również m.in. rozbudowę i przebudowę Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Włocławku, dokończenie budowy Polikliniki przy Centrum Onkologii (CO) w Bydgoszczy, rozbudowę Ambulatorium Chemioterapii CO, zakup sprzętu dla nowo wybudowanego (w ramach pierwszej edycji pakietu) Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Bydgoszczy oraz modernizację czterech budynków i dwóch oddziałów Wojewódzkiego Szpitala dla Psychicznie i Nerwowo Chorych w Świeciu.

Krzemińska powiedziała, że przewidywany termin rozpoczęcia realizacji programu to ostatni kwartał.

Na przeprowadzenie pierwszej edycji "Medycznego pakietu stulecia" spółka Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne uzyskała w Europejskim Banku Inwestycyjnym kredyt w wysokości 425 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • 123, 2015-05-05 17:13:02

    NIBY PROGRAM REGIONALNY ale-"jedną z najważniejszych inwestycji będzie modernizacja Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu" i niech ktoś mnie zapyta czemu się nie dziwię, że jak zawsze najważniejsze inwestycje MUSZĄ być w Toruniu.