PARTNER PORTALU
  • BGK

Kulesza: samorządy mogą finansować in vitro

  • Przegląd mediów/TOK FM/Rynek Zdrowia    8 listopada 2012 - 09:21
Kulesza: samorządy mogą finansować in vitro

Jeżeli rada miasta uznała, że refundacja in vitro jest zbiorową potrzebą mieszkańców, to mogła wyasygnować na nią środki i ją zorganizować – powiedział Radiu TOK FM prof. Michał Kulesza, prawnik, twórca reformy samorządowej.
Odpowiada tym samym na pytanie posłanki Beaty Kempy, która domaga się kontroli NIK w Częstochowie, gdzie zamierza się refundować in vitro. Częstochowa jest pierwszym miastem w Polsce, które zdecydowało się dopłacać niepłodnym parom do procedury in vitro.

Czytaj też: Czy in vitro jest zadaniem gminy?

Małżeństwo - bo tylko małżeństwom będzie przysługiwała pomoc - może uzyskać do 3 tys. zł.

Na wątpliwości Beaty Kempy odpowiedział w TOK FM prof. Michał Kulesza, twórca reformy samorządowej, prawnik i doradca prezydenta ds. samorządu. Jego zdaniem już wcześniej w ten sposób władze lokalne wspomagały w różnych sytuacjach swoich mieszkańców. Np. wiele miast i gmin organizowało szczepienia przeciwko rakowi szyjki macicy.

Ekspert zauważył, że niezgodne z prawem byłoby wprowadzenie przez władzę lokalną prawa nakładającego na obywatela obowiązki, nakazy lub zakazy. W przypadku refundacji in vitro tak jednak nie jest.

Samorządy wielokrotnie podejmują różne działania, które nie są szczegółowo opisane w ustawach, ale mają do tego podstawę prawną w kilku aktach prawnych, np. Konstytucji, gdzie powiada się, że do zakresu własnych działań jednostek samorządu należy zaspokajanie zbiorowych potrzeb mieszkańców.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • Chełmianin N, 2012-11-08 17:45:57

    Solidarnościowy ekspert i doradca, co miesza nazywa się Michał Kulesza, bałaganu przez reformą narobił, ludzi skłócił,a teraz w plemnikach miesza. Nieznani nim się wysługują i nastroje społeczeństwa wybadać próbują. Profesorek nowe pomysły foruje,a inni wierzą,że On dobrze główkuje. Puknij Waść ...w to swoje drzewo,i uważaj na aniołka siedzącego na lewo, i na rogatego po drugiej stronie,bo Waści pomysły były i są poronione, a zaletą internetu jest to,że każdy pisać może,co jeszcze niezabronione. Waści dzieło reformatorskie zniszczyło to,co było nam bliższe i swojskie.  rozwiń
  • lex, 2012-11-08 12:08:50

    Tak, to wybitny ekspert! Mamy wspaniale zorganizowane panstwo. Tera pora zabrac sie za plemniki.