PARTNER PORTALU
  • BGK

Kupowanie świadczeń medycznych przez samorządy nigdzie nie jest praktykowane

  • MN    3 listopada 2016 - 09:06
Kupowanie świadczeń medycznych przez samorządy nigdzie nie jest praktykowane
Samorządy nie chcą finansować świadczeń medycznych. (fot. pixabay)

• Obowiązująca od połowy lipca nowelizacja ustawy o działalności leczniczej (Dz.U. 2016 r. poz. 960), umożliwiła kupowanie świadczeń medycznych przez samorządy.
• Wydawało się, że lokalne władze ugną się pod naporem mieszkańców i będą kupować świadczenia mimo ograniczonego budżetu. Nic takiego jednak się nie stało.
Wśród 30 samorządów w Polsce, w tym 11 marszałkowskich, żaden nie zdecydował się na kupno świadczeń medycznych, ani nawet nie planuje tego w ciągu najbliższych dwóch lat – donosi „Dziennik Gazeta Prawna”. Tłumaczenie w większości tego typu przypadków jest podobne – władze lokalne nie otrzymały na ten cel żadnych dodatkowych środków. W większości tłumaczą też, że domknięto już budżety na przyszły rok.

Przypomnijmy, że nowelizacja zakładała, że jeśli w mieście lub powiecie szpitalowi skończy się kontrakt na operacje czy limit wizyt w przychodni, samorządy będą mogły dołożyć własne środki i w ten sposób skrócić kolejki. Takie działanie jednak jest dobrowolne.

Urzędy tłumaczą również, że w celu kupna świadczeń należałoby zatrudnić specjalnie wykwalifikowane kadry, co dodatkowo obciążałoby budżet.

Dziennik zwraca również uwagę, że wiele samorządów w zakresie ochrony zdrowia stawia na programy profilaktyczne, choć są tez wyjątki - jak praktykowane w wielu gminach dofinansowania dla in vitro.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.