PARTNER PORTALU
  • BGK

Kwalifikacje polskich pielęgniarek na takich samych zasadach jak w UE

  • AT    24 stycznia 2013 - 13:28
Kwalifikacje polskich pielęgniarek na takich samych zasadach jak w UE

Kwalifikacje zawodowe polskich pielęgniarek będą uznawane na takich samych zasadach jak wszystkich innych pielęgniarek w Unii Europejskiej.
Dzięki staraniom Małgorzaty Handzlik, poseł do Parlamentu Europejskiego, po ponad rocznej wytężonej pracy udało się przekonać posłów z innych państw członkowskich do przyjęcia poprawek mających na celu objęcie polskich pielęgniarek i położnych, które uzyskały kwalifikacje zawodowe przed przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej (a więc m.in. tych które ukończyły licea medyczne), systemem automatycznego uznawania kwalifikacji zawodowych na zasadzie praw nabytych. A nie jest to mała grupa zawodowa, bo ponad 70 proc. polskich pielęgniarek to własnie absolwentki liceów medycznych.

- Aby przekonać posłów z innych państw członkowskich do naszych racji odbyłam niezliczone spotkania, regularnie przedstawiałam też nasze postulaty na forum komisji Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów IMCO, której jestem członkiem. Wskazywałam, że specjalne dodatkowe wymogi ustalone dla części polskich pielęgniarek nie znajdują uzasadnienia - powiedziała Małgorzata Handzlik, wicekoordynator grupy EPL w komisji Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów w Parlamencie Europejskim.

Jak dodała wszystkie bowiem pielęgniarki w Polsce, niezależnie od poprzedniego czy obecnego systemu kształcenia są traktowane jednakowo i jako pielęgniarki wykonują te same czynności zawodowe i posiadają te same kompetencje właściwe dla pielęgniarki opieki ogólnej.

- Spełnienie polskiego postulatu było dla mnie osobiście ogromnie ważne ponieważ spełnia oczekiwania naszych obywateli odnośnie równego traktowania w pełni wykwalifikowanych pracowników na obszarze Unii Europejskiej. Nasze pielęgniarki są wysoce wykwalifikowane i walczyłam właśnie o to aby były docenione w Unii Europejskiej, i to się udało - powiedziała Handzlik.

23 stycznia br, podczas głosowania w komisji IMCO, przyjęto poprawki, dotyczące polskich pielęgniarek. To ogromny sukces, bo nie tylko daje równe szanse na rynku pracy naszym polskim pielęgniarkom, ale też pokazuje, że ponad 8-letnie członkostwo Polski w Unii Europejskiej przekonało do nas pozostałe państwa członkowskie, które traktują nas jak równego partnera.

Dyrektywa w zmienionym kształcie jest kluczowa dla jednolitego rynku, ponieważ umożliwi w łatwiejszy sposób uznawanie kwalifikacji zawodowych, osób chcących podjąć pracę w innym państwie członkowskim.

Propozycja ułatwi korzystanie z traktatowych swobód takich jak swoboda przemieszczania się czy podjęcia pracy w dowolnie wybranym państwie członkowskim. Jej przyjęcie będzie oznaczało większą mobilność w Unii Europejskiej, a więc większe szanse na znalezienie stażu czy pracy.

Ostateczne głosowanie na sesji plenarnej odbędzie się w marcu br.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.