PARTNER PORTALU
  • BGK

Laboratorium za ponad 17 mln zł otwarte

  • GK/www.umwd.dolnyslask.pl    14 marca 2012 - 12:11
Laboratorium za ponad 17 mln zł otwarte

Prowadzenie badań przeciwnowotworowych oraz in vitro na najwyższym światowym poziomie to główne cele otwartego laboratorium NeoLek we Wrocławiu.
Wyposażenie i uruchomienie placówki pochłonęło ponad 17 mln zł, a większość pieniędzy pochodziło z Unii Europejskiej. W ceremonii uroczystego otwarcia wziął udział marszałek Rafał Jurkowlaniec (zabierz głos/oceń marszałka).

Utworzenie laboratorium jest odpowiedzią na najnowsze trendy w lecznictwie przeciwnowotworowym na świecie, które zmierzają ku opracowaniu innowacyjnych strategii terapeutycznych. W Polsce brakowało dotąd certyfikowanych laboratoriów prowadzących badania przesiewowe. Sytuację tę ma właśnie zmienić Zintegrowane Laboratorium NeoLek Doświadczalnej Onkologii i Innowacyjnych Technologii.

Uruchomienie placówki umożliwia naukowcom prowadzenie badań nad potencjalnymi preparatami przeciwnowotworowymi. Wyjątkowość laboratorium NeoLek polega na tym, że łączy ono badania podstawowe i badania związane z praktyką, przenosząc badania ze sfery teorii do praktyki. Laboratorium jest w stanie prowadzić zaawansowane badania z pogranicza biologii, medycyny i chemii.

Zadania placówki to m.in. badania potencjalnych preparatów przeciwnowotworowych oraz badania In vitro. Uruchomienie laboratorium umożliwi przeprowadzenie w jednym miejscu szeregu badań przedklinicznych oraz synchronizację ich poszczególnych etapów. Dzięki temu badania będą wykonywane szybciej, zwiększy się ich zakres oraz poziom innowacyjności.

Laboratoria są przygotowywane do spełnienia wysokich międzynarodowych wymogów dotyczących procedur badawczych. Zakupiono zaawansowaną aparaturę, powstały pomieszczenia do pracy w warunkach jałowych, wyposażone w system śluz i monitoringu.

Projekt „Utworzenie Zintegrowanego Laboratorium NeoLek – Doświadczalnej Onkologii i Innowacyjnych Technologii” jest realizowany w Zakładzie Onkologii Doświadczalnej Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej im. Ludwika Hirszfelda Polskiej Akademii Nauk we Wrocławiu.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.