PARTNER PORTALU
  • BGK

Leczą tylko w stanach zagrożenia życia

  • Przegląd prasy/PAP/Dziennik Polski    15 listopada 2011 - 08:04
Leczą tylko w stanach zagrożenia życia

Krakowski szpital im. Jana Pawła II od poniedziałku przestał przyjmować chorych, u których nie stwierdzi się stanu bezpośredniego zagrożenia życia. Zabiegi planowe zostały na razie odłożone.
W tym roku placówka przekroczyła o ponad 10 mln zł kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia, który nie chce zapłacić ani za te nadwykonania, ani za następne. Pacjenci powinni się więc wstrzymać się z zapaleniem płuc, tętniakami i całą obszerną wieńcówką do przyszłego roku – stwierdza „Dziennik Polski”

– Nie dlatego nie płacimy, że nie chcemy, tylko dlatego, że nie mamy z czego. Staramy się o zwiększenie parytetu i mamy to obiecane, ale dopiero w przyszłym roku. Województwo małopolskie dostanie o 430 mln zł. więcej, w tym na leczenie szpitalne 200 mln zł ponad to, co w tym roku – mówi Jolanta Pulchna z NFZ.

– Obecnie staramy się płacić za wszystkie nadwykonania w świadczeniach ratujących życie, takich jak chemioterapia czy procedury na oddziale intensywnej terapii i na to szpital może liczyć i w tym roku – deklaruje Pulchna.

Jak wylicza dyrektor szpitala Anna Prokop-Staszecka, nawet jeśli odłoży się wszystkie planowe zabiegi do przyszłego roku i przyhamuje przyjmowanie chorych nie wymagających opieki natychmiastowej, będzie to oszczędność rzędu kilkunastu, najwyżej 25-30 proc. W konsekwencji wszyscy ci chorzy w końcu i tak trafią do szpitala i trzeba będzie za procedury zapłacić – nie wiadomo, czy wtedy nie więcej.

W szpitalu Jana Pawła II rocznie leczy się ponad 20 tys. pacjentów, porad ambulatoryjnych udziela się ponad 100 tys. – pisze „Dziennik Polski”. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • gklewski, 2011-11-16 13:29:25

    Dziękujemy Donaldzie za politykę ludobójstwa w stosunku do starych ludzi w POlsce. Może jednak zdeklarujesz swoją sympatię dla folozofii "Klubu Rzymskiego" o depopulacji narodów, szczególnie w tej nieszczęsnej Europie Środkowo-Wschodniej dotkniętej syndromem "homo sovieticus". Al...e tym sposobem Donek - "produkujesz" ich klony. Zastanów się Premierze...  rozwiń
  • Eterno Vagabundo, 2011-11-15 23:31:43

    Jeżeli więcej firm nie powstanie, To Służba Zdrowia leczyć prestanie. Ja nie wiem czego Wy wszyscy chcecie, Jak słabe wpływy są w eNeFZecie !