PARTNER PORTALU
  • BGK

Lekarskie e-zwolnienia w lubelskim to wielka rzadkość

  • Rynek Zdrowia/Kurier Lubelski    8 lipca 2016 - 14:35
Lekarskie e-zwolnienia w lubelskim to wielka rzadkość
Wypisanie jednego e-zwolnienia może zająć nawet pół godziny (Fot. Arch.)

• Czas oczekiwania na polecenia w systemie informatycznym zniechęca lekarzy do wystawiania e-zwolnień
• Na terenie województwa lubelskiego elektroniczne zwolnienia lekarskie stanowią zaledwie 1,6 proc. wszystkich wystawionych zwolnień.
Od stycznia br. do końca maja lekarze z tego regionu wypisali pacjentom 307 tys. zwolnień, przy czym tzw. e-zwolnień było zaledwie 5 tys. Jak podkreśla Małgorzata Korba, rzeczniczka lubelskiego ZUS, lekarze nie mają jeszcze obowiązku, a jedynie możliwość, korzystania z e-zwolnień. Taki obowiązek pojawi się dopiero od stycznia 2018 r.

Lekarze wyjaśniają, że do e-zwolnień zniechęca ich czas oczekiwania na polecenia w systemie informatycznym. Wypisanie jednego zwolnienia może zająć nawet pół godziny, wolą zatem poświęcić ten czas na leczenie pacjentów.

- Lekarze wystawiając e-zwolnienia muszą wykonać kilka czynności, które wymagają czasu. Na razie prostsze jest wypisanie zwolnienia lekarskiego na papierze - mówił dr Jacek Krajewski, prezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie.

Dodał, że system ZUS nie jest kompatybilny z systemami funkcjonujących w systemie ochrony zdrowia.

- Z aplikacji, w której wypełniamy dokumentację medyczną pacjenta i drukujemy np. recepty, musimy wyjść aby zalogować się do aplikacji ZUS - wyjaśnia.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.