PARTNER PORTALU
  • BGK

Lekarz sprawdzi pacjenta w sieci

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    13 marca 2012 - 07:16
Lekarz sprawdzi pacjenta w sieci

Aby sprawdzić prawo pacjenta do świadczeń, lekarz wyśle online do NFZ jego PESEL. W odpowiedzi dostanie imię i nazwisko chorego oraz potwierdzenie uprawnień do leczenia.
Za kilka miesięcy lekarze mają sprawdzać w bazie ubezpieczonych NFZ, czy pacjent ma prawo do świadczeń zdrowotnych, w tym do refundacji leków. Medycy obawiają się, że wydłuży to kolejki – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Rząd obiecał, że we wrześniu wszystkie placówki medyczne będą miały dostęp online do Centralnego Wykazu Ubezpieczonych. Wiadomo, że nie będzie to możliwe, bo nie zezwala na to prawo.

Obecne przepisy nie przewidują dostępu placówek medycznych do wykazu. Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji uważa, że projekt nie przewiduje dostępu placówek medycznych do wykazu, tylko do informacji ustalonej na jego podstawie. Zdaniem resortu takie rozwiązanie jest wystarczające i nie potrzeba nowelizować ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

Problem w tym, że wydzielenie tych danych z ogółu informacji zgromadzonych na kontach ubezpieczonych może być technicznym wyzwaniem dla NFZ – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Teofil, 2012-03-13 11:02:36

    Czyżbyśmy mieli odzwyczajać się od "starych metod" ?