PARTNER PORTALU
  • BGK

Lekarze chcą likwidacji kar

  • PAP    6 czerwca 2012 - 12:30
Lekarze chcą likwidacji kar

OZZL zwrócił się w środę do ministra zdrowia z wnioskiem o stwierdzenie nieważności przepisów dotyczących karania lekarzy w umowach z NFZ upoważniających do wypisywania recept refundowanych.
Według związku przepisy te naruszają prawo. Jak przypomniał przewodniczący OZZL Krzysztof Bukiel, przepisy w umowach zawierają powtórzenie zapisów o obowiązku zwrotu przez lekarza „kwoty nienależnej refundacji”, które były w ustawie refundacyjnej i zostały w styczniu tego roku uchylone przez Sejm.

„Ponieważ umowa zawierana jest na podstawie ustawy refundacyjnej, jej treść musi być zgodna z wytycznymi zawartymi w tej ustawie. Zatem kara zwrotu nienależnej refundacji nie może być umieszczona w umowie, bo jest z ustawą sprzeczna” – podkreślił Bukiel.

Czytaj też: Lekarze mają nadzieję na zmiany

Według OZZL przepisy o karach umownych są niezgodne z przepisami kodeksu cywilnego, według którego kary umowne mogą być stosowane tylko wtedy, gdy strona nakładająca karę doświadczyła od drugiej strony szkody. „Tymczasem projekt umowy przewiduje, że NFZ może nakładać na lekarzy kary umowne w przypadkach uchybień o charakterze administracyjnym, porządkowym, a nawet błędów literowych na recepcie, co oczywiście nie powoduje żadnych szkód dla NFZ” – argumentuje związek.

W ocenie OZZL stwierdzenie przez ministra zdrowia nieważności przepisów umowy dotyczących kar „stanowić będzie odpowiednie przygotowanie do podjęcia właściwych decyzji przez nowego prezesa funduszu”. „Bez tego odwołanie prezesa Paszkiewicza traci sens” – zaznaczyli związkowcy.

<!-- pagebreak //-->×
KOMENTARZE (1)

  • nedpolams@op.pl, 2012-06-06 19:19:46

    Może Związki Zawodowe niech zadbają o ubezpieczenie personelu medycznego od odpowiedzialności cywilnej z tytułu wykonywanego zawodu.