PARTNER PORTALU
  • BGK

Lekarze mają nadzieję na zmiany

  • Rynek Zdrowia (Daniel Mieczkowski)/PAP    6 czerwca 2012 - 07:29
Lekarze mają nadzieję na zmiany

Przedstawiciele Naczelnej Rady Lekarskiej i związków zawodowych pozytywnie oceniają decyzję premiera dotyczącą odwołania prezesa NFZ.
Mają nadzieję na kompromis z nowym szefem funduszu. Nie wszyscy eksperci rynku zdrowia podzielają ten entuzjazm. Z kolei politycy chcą zażegnania konfliktu na linii NFZ – lekarze.

Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej nie ukrywa, że decyzja o odwołaniu prezesa NFZ została przez lekarzy przyjęta wręcz entuzjastycznie.

– Z wielkim zadowoleniem i ulgą przyjmujemy informację o odwołaniu Jacka Paszkiewicza. Dobrze, że została podjęta, aczkolwiek szkoda, że tak późno – mówi.

Jego zdaniem gdyby wcześniej odwołano prezesa NFZ, być może nie doszłoby do chaosu m.in. z umowami dotyczącymi recept refundowanych.

Maciej Hamankiewicz od nowego prezesa oczekuje uspokojenia atmosfery w ochronie zdrowia. Podkreśla, że pierwszym testem będzie zmiana zapisów dotyczących umów o wypisywanie recept refundowanych. – To jest sprawa najbardziej zapalna, mogąca zaszkodzić wszystkim w systemie ochrony zdrowia.

Według Hamankiewicza ocenić prezesurę Jacka Paszkiewicza można poprzez fakt, że tak wielkiego oczekiwania na odwołanie tak wysokiego urzędnika państwowego nie było już dawno. Dodaje, że dawno też nie było tak wielkiego entuzjazmu, który wywołałaby decyzja o dymisji.

– Jacek Paszkiewicz, jako prezes NFZ, miał kłopoty z przypominaniem sobie, że jest lekarzem i jego podstawowym obowiązkiem jest dbanie o chorych ludzi – stwierdza Hamankiewicz. Jego zdaniem zmiana na stanowisku prezesa NFZ zmieni sytuację w ochronie zdrowia, ponieważ Paszkiewicz był wyjątkowo niepodatny na rozmowy, czy sugestie środowiska.

<!-- pagebreak //-->

REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • Konturtsu, 2012-06-06 11:49:21

    Skoro nie ma "woli"współpracy,każdy musi zająć się swoimi sprawami.Szkoda.
  • Konturtsu, 2012-06-06 11:46:48

    Skoro nie ma "woli"współpracy,każdy musi zająć się swoimi sprawami.Szkoda.