PARTNER PORTALU
 • BGK

Lekarze masowo emigrują za praca. Może być jeszcze gorzej

 • PAP/AT    22 stycznia 2016 - 07:40
Lekarze masowo emigrują za praca. Może być jeszcze gorzej

Ministerstwo Zdrowia zapowiada zmiany legislacyjne, które mają poszerzyć dostępność szkoleń specjalizacyjnych dla młodych lekarzy (fot.fotolia)

W Polsce coraz bardziej zaczyna doskwierać niedobór kadry medycznej, a grupa zawodowa jest coraz starsza.
Ponad 50 procent absolwentów medycyny wyjeżdża za granicę - wynika z danych Najwyższej Izby Kontroli; w Polsce mają złe warunki pracy, niesatysfakcjonujące programy specjalizacyjne i ograniczony dostęp do "nauki zabiegów" - alarmuje "Gazeta Polska codziennie".

A sytuacja może się jeszcze pogarszać, ponieważ rynki w USA, Kanadzie, Australii czy Nowej Zelandii stają się dla naszych lekarzy coraz bardziej atrakcyjne - ostrzega dr Maciej Hamankiewicz z Naczelnej Izby Lekarskiej.

Jednocześnie w kraju coraz bardziej zaczyna doskwierać niedobór kadry medycznej, a grupa zawodowa jest coraz starsza. "W 2006 r. lekarze po 65. r. życia stanowili 18 proc., w 2012 r. - już ponad 20 proc.".

Ministerstwo Zdrowia zapowiada zmiany legislacyjne, które mają poszerzyć dostępność szkoleń specjalizacyjnych dla młodych lekarzy - czytamy w "Gazecie Polskiej Codziennie".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (6)

 • miki25, 2016-01-27 12:44:12

  przez co najmniej 5 lat studenci powinni odpracowywać studia w kraju,a starsi wiekiem lekarze powinni ustępować miejsca młodym a nie ich wygryzać
 • em, 2016-01-22 12:40:34

  Zgadza się,kafelkarz zarabia więcej niż lekarz czy informatyk. Ale tyko dlatego ,że kafelkarzy jest mało na rynku. Na dobrego kafelkarza trzeba czekac conjmniej poł roku. A stało sie to z powodu likwidacji zawodowek, szkoł uczących potrzenych zawodow. Dlatego kafelkarz ceni swoją pracę
 • em, 2016-01-22 12:31:25

  Ja rownież nie dziwię się, że lekarze wyjeżdżają do obcych. Mam w rodzinie i lekarza i informatyka. I na ich przykładzie mogę powiedzieć, że sytuacja z lekarzami jest nienormalna, moj informatyk zarabia za 8 godz. pracy dwa razy tyle co lekarz za 16 godz. (lekarz ma dwa razy większy staż pracy, jest... po jednej specjalizacji, a drugą konczy). Ale moj informatyk pracuje w obcej firmie, ktora docenia polskich informatykow i płacą im dobrze. Moj lekarz niestety pracuje w polskim szpitalu i w polskich przychodniach, ktore bardzo słabo płacą lekarzom, bo płace lekarzy są uzależnione od budżetu panstwa. Mam nadzieję, że nowy rząd rownież weżmie się za tę tak ważną dzidzinę życia jaka jest służba zdrowia. Jeszcze gorsza sytuacja jest z pielęgniarkami. zy  rozwińNAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: