PARTNER PORTALU
  • BGK

Lekarze odejdą ze szpitala w Częstochowie

  • Rynek Zdrowia (RR, PW)    1 października 2013 - 12:30
Lekarze odejdą ze szpitala w Częstochowie

140 lekarzy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Częstochowie złożyło w czwartek (26 września) wypowiedzenia z pracy - poinformował w poniedziałek (30 września) Jarosław Madowicz, dyrektor szpitala. To prawie połowa wszystkich lekarzy. Oficjalnych powodów decyzji nie ujawnili.
- Obiecaliśmy, że do wtorku (1 października), kiedy ma być spotkanie z dyrekcją, nic na ten temat nie powiemy. Chcemy być do końca wiarygodni wobec dyrekcji - deklaruje w rozmowie z nami Grażyna Cebula-Kubat z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy (w szpitalu działa ok. 10 związków zawodowych) i dodaje, że dyrektor kontaktując się w poniedziałek z mediami naruszył niepisaną umowę.

- Nieoficjalnie wiem, że wśród lekarzy mniej więcej przed rokiem zawiązało się porozumienie, którego celem jest niedopuszczenie do przekształcenia szpitala w spółkę. Być może dlatego te zwolnienia? Rzecz jednak w tym, że nikt nie chce przekształcać szpitala - zapewnia dyrektor Jarosław Madowicz.

Jak wyjaśnia, na czele porozumienia lekarzy, którzy złożyli wymówienia z pracy, stoi komitet negocjacyjny złożony z przedstawicieli lekarskich związków zawodowych. - Za wyłamanie się z porozumienia lekarz może zapłacić karę w wysokości 100 tys. zł - mówi dyrektor.

Czy boją się spółki?

W jego gabinecie na widocznym miejscu, obok rodzinnych fotografii, stoi opasły tom komentarzy do Ustawy o działalności leczniczej. Normuje ona m.in. sprawy przekształcania szpitali w spółki prawa handlowego. Pytamy go więc, czy aby na pewno nie ma zamiaru przekształcać lecznicy i zostać jej prezesem.

- Jednym z warunków, jakie postawiłem przychodząc do pracy w Częstochowie było to, że szpitala nie będę przekształcał. Chcę go rozwijać, a nie likwidować. Przed konkursem pytałem, czy planują przekształcenie. Odpowiedź była jednoznaczna - nie ma takich planów.

- Należy przez to rozumieć, że jest pan przeciwnikiem przekształceń, czy też obawia się pan problemów związanych z przekształceniami? - pytamy Madowicza, który nim trafił do Częstochowy był dyrektorem w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 1 w Tychach. Przekształcenie tyskiej lecznicy odbyło się poza trybem przewidzianym w ustawie o działalności leczniczej (poprzez likwidację części szpitalnej placówki oraz zmianę nazwy na Wojewódzki Zakład Opieki Zdrowotnej nr 1 im. prof. Józefa Gasińskiego w Tychach).

Cały artykuł czytaj tutaj.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.