PARTNER PORTALU
  • BGK

Lekarze odsyłają pacjentów bo szpital ma za mały budżet

  • PAP/Rzeczpospolita    15 grudnia 2014 - 07:12
Lekarze odsyłają pacjentów bo szpital ma za mały budżet

fot.pixabay.com

- Najwyższa Izba Kontroli wytknęła wiele nieprawidłowości w programach lekowych, finansowanych ze środków publicznych, wynika z raportu "Programy terapeutyczne i lekowe finansowane ze środków publicznych..
Programy lekowe obejmują leki i technologie, które nie są refundowane przez NFZ. Stworzono je z myślą o chorych, u których leczenie standardowo stosowanymi lekami nie przyniosło efektów. Wtedy potrzebna jest zgoda na finansowanie innego - zwykle nowoczesnego i bardzo drogiego - leczenia. Taką zgodę wydaje dyrektor wojewódzkiego NFZ, który rzadko jest lekarzem.

Z raportu "Programy terapeutyczne i lekowe finansowane ze środków publicznych", obejmującego okres od 1 stycznia 2011 r. do 7 kwietnia 2014 r. wynika, że pacjenci z identycznymi schorzeniami, w jednym województwie dostają zgodę na chemioterapię niestandardową, a w innym nie - podaje "Rzeczpospolita".

- Powinna pani dostać lenalidomid, ale NFZ i tak go pani nie przyzna. Lepiej od razu jechać do Warszawy - usłyszała od lekarza lublinianka, której chemioterapia uszkodziła szpik. Według Jacka Gugulskiego z Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych Lublin to, obok Gdańska, jedno z najgorszych miejsc dla pacjentów z nowotworami krwi.

- I nie chodzi tylko o to, że chemioterapii niestandardowej odmawiają dyrektorzy tutejszych oddziałów NFZ; sami lekarze nie mówią o niej pacjentom. Wiedzą, że szpital ma mały budżet, i nie chcą "tracić" pieniędzy - ocenia.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.