Lekarze powinni być życzliwi

Aż 64 proc. pacjentów oczekuje od szpitalnych lekarzy przede wszystkim wyjaśnienia wszystkich kwestii związanych z planowanym zabiegiem bądź badaniem.
Lekarze powinni być życzliwi

Ponad połowa wśród najważniejszych wymagań umieszcza wyrażanie się przez lekarzy w zrozumiały sposób. Ponadto 60 proc. ankietowanych liczy też na większą życzliwość personelu medycznego - wynika z badania przeprowadzonego w ramach ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej „Zdrowe Szpitale".

Jak pokazują wyniki badania, dla większości respondentów bardzo ważne są zupełnie podstawowe standardy obsługi szpitalnej. Aż 64 proc. z nas chce być kompleksowo informowana przez lekarza prowadzącego. Ponadto zależy nam na tym, aby wiadomości były zrozumiałe i przekazywane prostym językiem (53 proc.).

Dla pacjentów bardzo ważne jest udzielanie przez lekarzy informacji o stanie ich zdrowia, a także o zastosowanych sposobach leczenia. Istotna jest również wiedza o planowanych badaniach i zabiegach, postępowaniu w przypadku pogorszenia lub braku poprawy stanu zdrowia oraz postępowaniu po wypisaniu za szpitala.

W sytuacji zagrożenia zdrowia chęć otrzymania kompleksowej i zrozumiałej informacji na temat sposobu leczenia jest naturalna. Wyniki badania pokazują, że umiejętność komunikacji jest jedną z najbardziej oczekiwanych kompetencji lekarzy - komentuje Marcin Szulwiński, jeden z inicjatorów kampanii, prezes Grupy Nowy Szpital.

Oprócz wyjaśnień dotyczących stanu naszego zdrowia, w szpitalu oczekujemy życzliwego traktowania przez personel medyczny. Taką odpowiedź wskazało aż 60 proc. ankietowanych.

Kluczowa jest również dobra organizacja pracy Izby Przyjęć. Jak pokazuje badanie ważnymi elementami obsługi pacjentów jest dostępność personelu oraz krótki czas oczekiwania na przyjęcie do szpitala (52 proc.).

Sprostanie oczekiwaniom pacjentów jest możliwe dzięki wprowadzeniu wysokich standardów opieki medycznej. Stosunek personelu do pacjentów to wynik jasno sformułowanych oczekiwań oraz systemu oceny pracowników.

Dlatego jednym z ważnych elementów efektywnego zarządzania szpitalem powinno być motywowanie kadry w najbardziej optymalny sposób, tak aby przekładało się to na najwyższą jakość obsługi i zadowolenie pacjenta - dodaje Marcin Szulwiński.

Badanie zostało zrealizowane na próbie prawie 3000 osób z całej Polski. Jest elementem rozstrzygniętego właśnie konkursu „Uzdrowić Szpitale", organizowanego w ramach kampanii „Zdrowe Szpitale". Mieszkańcy ponad 50 powiatów wypowiadali się na temat swoich oczekiwań dotyczących szpitalnych oddziałów, izb przyjęć oraz personelu medycznego. Do jak najliczniejszego wypełniania ankiety na ten temat zachęcały samorządy zgłoszone do konkursu. Zwycięzcą został powiat namysłowski, zyskując tytuł „Samorząd dbający o szpital 2012".

Na kolejnych miejscach uplasowały się powiaty: poddębicki, jarosławski, starogardzki i słubicki. Więcej informacji na temat kampanii i przeprowadzonych badań znajduje się na stronie www.zdroweszpitale.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (3)ZOBACZ WSZYSTKIE

Wszyscy powinni być życzliwi. Lekarze może bardziej niż inni, bo mają do czynienia z osobami, które są w jakiś sposób poszkodowane (chore, ranne, czasem umierające). Ale życzliwość powinna być wyznacznikiem działania wszystkich ludzi. Chcemy, by pielęgniarka w rejestracji byłą dla nas miła i uprzejm...a. I mamy rację, ale zastanówmy się, czy jak do nas ktoś dzwoni, to zawsze zachowujemy życzliwość i wyrozumiałość? Czy jeżeli musimy powtarzać komuś po raz kolejny coś, co dla nas jest truizmem, a on i tak nie potrafi tego pojąć, to nie zaczynają nam puszczać nerwy? A co, jeśli mamy takich więcej w ciągu jednego dnia? Czy przy którymś z kolei już nawet nie silimy się na uprzejmość? Brak życzliwości widać wszędzie: w komunikacji miejsckiej, wśród kierowców prywatnych samochodów, wśród przechodniów na ulicy, w kontaktach ze współpracownikami, między klientami a obsługującymi ich. Słowem - wszędzie. Zatem lekko hipokryzją trąci żądanie życzliwości wyłącznie od pracowników służby zdrowia. A przytaczanie jako argumentu za jakimś lepszym traktowaniem własnego, wyższego niż rozmówcy, wykształcenia to już wręcz brak kultury - bo wszystkich powinno się jednakowo życzliwie i uprzejmie traktować: profesora uniwersytetu i kogoś, kto nawet podstawówki nie skończył. rozwiń

krzyciel, 2012-12-03 14:30:17 odpowiedz

Uważam, że to przede wszystkim panie pielęgniarki (siostry), które odbierają telefony i umawiają na spotkania powinny przejść szkolenie z zakresu standardów obsługi pacjenta, ponieważ traktują pacjentów z góry, zapominając przy tym, że po drugiej stronie jest osoba, która zapewnia im pracę i niejedn...okrotnie jest to osoba znacznie lepiej od nich wykształcona. Więcej pokory "siostry":) rozwiń

pacjentka, 2012-12-02 11:42:12 odpowiedz

Nie "lekarze powinni byż życzliwi", oni MUSZĄ być życzliwi, jak nie są to znaczy brak im etyki, więc niech zmienią, bo się nie nadają do pracy z ludźmi - brak im e,patii. Ponadto jako pacjent chcę być rzeczowo i rzetelnie informowany o zabiegach, operacjach, o ewentualnych powikłaniach czy... zagrożeniach. I chcę też, jak obliigatoryjnie w Niemczech, żeby przed zabiegiem przyszedł do mnie chirurg i wszystko dokladnie objaśnił, pkazał zdjęcia organów i wytłumaczy na czym to polega. W Polsce to państwo lekarze łaskę zrobią jak podczas śpiącego dyżuru, za który ma placone, zostanie wezwany do pacjenta. Słuzba zdrowia to wielka POrażka zarówno ta NFZowska, jak i tzw. "prywatna",której za zadaniem jest ściaganie kasy, nie leczenie. rozwiń

jolanta1, 2012-11-26 18:07:22 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE