PARTNER PORTALU
 • BGK

Lekarze uciekają do spółek jawnych

 • Przegląd prasy/Nasz Dziennik    4 października 2011 - 06:40
Lekarze uciekają do spółek jawnych

Zakaz podwójnych kontraktów z NFZ skłonił lekarzy do masowego zakładania spółek z osobowością prawną.
Zdaniem „Naszego Dziennika” lekarze obchodzą przepisy, a NFZ udaje, że ich kontroluje. Brak jasno sformułowanych zasad rozdziału sfery publicznej i prywatnej w służbie zdrowia prowadzi do absurdów i uniemożliwia skuteczną kontrolę wydatków funduszu.

Gdy w całym kraju pacjenci czekają w kolejkach do lekarza – lekarze ze szpitali i poradni ustawiają się w kolejkach do prawników, aby utworzyć spółki jawne i zarejestrować je w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Jeśli medycy nie zdążą, NFZ nie podpisze z nimi kontraktu na świadczenie usług, chyba że zrezygnują z pracy w placówce zdrowotnej finansowanej przez NFZ. Według „Naszego Dziennika” zamieszanie spowodował art. 132 ust. 3 ustawy z 2004 r. o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych, który zakazuje NFZ zawarcia umowy o świadczenie usług medycznych z lekarzem, pielęgniarką, położną lub inną osobą wykonującą zawód medyczny, a także z psychologiem, jeśli wykonują już takie usługi u innego świadczeniodawcy posiadającego umowę z NFZ.

Na powszechne naruszanie tego przepisu NFZ dotąd patrzył przez palce. Po kontroli NIK chce przepis twardo wdrożyć w życie. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • JOTKA, 2011-10-05 07:01:19

  Albo niech jasno i uczciwie podadza adres najblizszego cmentarza. A my ich z sobą ....
 • wkurzony, 2011-10-04 12:29:24

  nie poto się pacjenci umawiają na odległe terminy do lekarza, żeby potem pocałować klamkę.
 • powstaniec, 2011-10-04 12:05:10

  Mają już dość tej bieganiny i jeżdżenia w te i wewte !!! Cóż,cierpliwość też ma swoje granice.BUTY schodzili już po tych szpitalach i przychodniach...Trzeba powiedzieć jasno: nie da sie,może w przyszłym miesiącu albo roku będą możliwe kontrakty,a nie wodzić nas za nos!