Lekarze wracają do pracy. Gdzie gabinety są już otwarte?

- Porozumienie z resortem zdrowia pozwoli nam spokojnie wrócić do prac - powiedział na konferencji prasowej Marek Twardowski z Porozumienia Zielonogórskiego. Gabinety lekarskie w regionach są sukcesywnie otwierane.
Lekarze wracają do pracy. Gdzie gabinety są już otwarte?
fot.fotolia

*** AKTUALIZACJA ***

Twardowski ocenił, że podpisane przez Porozumienie Zielonogórskie i resort zdrowia porozumienie "pozwoli nam spokojnie wrócić do pracy, stwarza bezpieczeństwo naszym pacjentom".

Wyjaśnił, że dokument zawiera m.in. zobowiązanie do wydania jeszcze w środę przez Narodowy Fundusz Zdrowia nowego zarzadzania dot. pracy Podstawowej Opieki Zdrowotnej na 2015 rok. "Zarządzenie z 17 grudnia 2014 r. straci rację bytu" - podkreślił.

Twardowski dodał, że lekarze "zmieszczą się" w kwocie ponad 1,1 mld zł, która została przeznaczona na POZ i pakiet onkologiczny.

Czytaj też: Przedstawiciele PZ i minister Bartosz Arłukowicz doszli do porozumienia. Lekarze otworzą gabinety

Poinformował, że specjalny zespół roboczy, który zostanie powołany przez ministra zdrowia i w którym będą uczestniczyli lekarze PZ, będzie monitorował funkcjonowanie pakietu onkologicznego. "Po kilku miesiącach (zespół - red.) oceni, jakie zmiany są potrzebne" - powiedział przedstawiciel PZ.

Porozumienie z resortem zdrowia dotyczy ponadto umów, jakie lekarze powinni podpisywać z Narodowym Funduszem Zdrowia. "Umowy będą aneksowane, nie stracą ważności deklaracje pacjentów. Umowy od momentu, jak je podpiszemy, będą mogły być zmieniane za zgodą obu stron, a jeśli jedna ze stron nie wyrazi zgody, to nie zostanie to uznane" - poinformował Twardowski.

Przedstawiciel PZ dodał, że porozumienie zakłada ponadto deklarację dotycząca zmian ustawowych m.in. w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej.

Gabinety lekarskie są już sukcesywnie otwierane. Zobaczcie gdzie:

Śląskie

- Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej w woj. śląskim po zawarciu porozumienia między ministrem zdrowia a Porozumieniem Zielonogórskim rozpoczęli normalną pracę, gabinety są dostępne dla pacjentów - poinformował śląski oddział NFZ.

Jak podała rzeczniczka Urzędu Miasta w Jastrzębiu Zdroju Katarzyna Wołczańska, czynne są wszystkie poradnie w tym mieście - 19. W Jastrzębiu podczas konfliktu lekarzy zrzeszonych w Porozumieniu Zielonogórskim z Ministerstwem Zdrowia sytuacja była najtrudniejsza - opiekę na dotychczasowych zasadach miało zapewnionych w 3 czynnych poradniach tylko 5 proc. mieszkańców miasta. W trybie awaryjnym świadczeń udzielał miejscowy szpital wojewódzki.

"Nie mamy sygnałów o żadnych zakłóceniach, według naszej wiedzy poradnie są otwierane" - powiedziała Małgorzata Doros. Dodała, że pracownicy oddziału oczekują na zarządzenie prezesa NFZ dotyczące zasad zawierania umów ze świadczeniodawcami, które jest oczekiwane w środę w godzinach popołudniowych. "Będziemy sukcesywnie zawierać umowy, pacjenci mogą natomiast spokojnie szukać pomocy u swojego lekarza" - zaznaczyła.

Również prezes zrzeszonego w Porozumieniu Zielonogórskim Związku Pracodawców Ochrony Zdrowia Województwa Śląskiego Mariusz Wójtowicz, który uczestniczył w nocnych rozmowach w Warszawie jako ekspert potwierdził, że przychodnie w regionie czekają już na pacjentów.

"Wiem, że koledzy czekali na potwierdzenie osiągnięcia porozumienia ze strony liderów, ale lekarze i pracownicy od wczesnego ranka byli w poradniach. Myślę, że na tę chwilę wszystkie są już otwarte" - powiedział.

W poniedziałek liczba umów z lekarzami POZ w woj. śląskim wynosiła 78 proc. W pierwszych dniach nowego roku normalnej opieki pozbawionych było - jak informowała dyrekcja śląskiego oddziału NFZ - nawet 1 mln mieszkańców. Poza Jastrzębiem niewiele umów zawarli też lekarze POZ m.in. w Rybniku, Żorach, Gliwicach, Czechowicach-Dziedzicach.

W miejscowościach woj. śląskiego, w których tylko część lekarzy POZ przedłużyła swoje umowy, NFZ zawierał umowy na zastępstwo - ze szpitalnymi oddziałami ratunkowymi, izbami przyjęć oraz placówkami udzielającymi pomocy w trybie tzw. nocnej i świątecznej opieki medycznej.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE