Lekarze z radomskiego szpitala zostaną zwolnieni

Od poniedziałku lekarze z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu zaczną otrzymywać wypowiedzenia z pracy. Dyrektor szpitala zapowiedziała w środę, że lecznica chce w ten sposób doprowadzić do zmiany umów o pracę, a w efekcie do zmiany systemu pracy lekarzy.
Lekarze z radomskiego szpitala zostaną zwolnieni

Jak poinformowała dziennikarzy dyr. szpitala, Luiza Staszewska, zwolnienia dotyczą 180 z 240 zatrudnionych w szpitalu lekarzy, czyli wszystkich tych medyków, którzy jako podstawę prawną zawarcia umowy o pracę mieli wpisane porozumienie postrajkowe zawarte w 2007 r.

Czytaj też: Rozpoczął się protest lekarzy

Porozumienie to, oprócz kwestii dotyczących wynagrodzenia, przewidywało m.in., że lekarze będą pracować tylko w systemie jednozmianowym (podstawowy czas pracy 7 godzin 35 minut oraz 16 godzin i 25 minut dyżuru).

W grudniu ub. roku część lekarzy wypowiedziała szpitalowi tzw. klauzule opt-out, oznaczające zgodę na prace ponad 48 godzin tygodniowo. W odpowiedzi na to dyrekcja szpitala wypowiedziała medykom porozumienie postrajkowe.

"Przy pracy w systemie jednozmianowym i cofnięciu klauzuli opt-out nie bylibyśmy w stanie zapewnić opieki 24-godzinnej pacjentom" - tłumaczyła Staszewska.

Dyrekcja radomskiego szpitala chce zmienić obowiązujący obecnie jednozmianowy system pracy na tzw. równoważny, czyli (12 godzin pracy, 12 godzin dyżuru i w inny dzień, np. sześć godzin pracy). Dzięki temu lekarze pracowaliby krócej, ale też mniej by zarabiali, na czym zaoszczędziłby szpital.

 


KOMENTARZE (5)ZOBACZ WSZYSTKIE

To skandal że z ok 1480 pracowników szpitala zwalnia się (lub przynajmniej próbuje zaoszczędzić na)tych najistotniejszycch dla pacjenta jego zdrowia i bezpieczeństwa. Idzie chyba nowe ...leczenie przy pomocy biura....

Firestarter, 2012-07-12 23:22:43 odpowiedz

między możliwością a potrzebą ekonomiczną jest pewna różnica. przykre, że nie wszyscy to dostrzegają.

Jóm, 2012-07-06 07:38:54 odpowiedz

Zmiana systemu? Może to wyjdzie na dobre dla wszystkich! Cóż...?Widać,nie ma już takiej potrzeby!

Koko spoko, 2012-07-05 08:21:34 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE