PARTNER PORTALU
  • BGK

Lepiej oceniamy swój stan zdrowia

  • PAP/JL    1 grudnia 2015 - 10:27
Lepiej oceniamy swój stan zdrowia

Prawie co czwarty Polak ocenia swe zdrowie jako bardzo dobre. Fot. Pixabay.com

Nieznacznie poprawia się subiektywna ocena stanu zdrowia Polaków.
Prawie co czwarty ocenia je jako bardzo dobre, a blisko co drugi jako dobre; co dziesiąty Polak uważa swoje zdrowie za złe lub bardzo złe – wynika z badania przeprowadzonego przez GUS.

W siedzibie GUS 1 grudnia zaprezentowano wyniki badania dotyczącego zdrowia i zachowań zdrowotnych mieszkańców Polski w 2014 r. Była to druga edycja międzynarodowego badania prowadzonego co pięć lat, w którym bierze udział także Polska.

Mimo poprawiającej się subiektywnej oceny stanu zdrowia 59 proc. dorosłych Polaków skarżyło się, że w ciągu ostatniego roku przed badaniem, miało dolegliwości zdrowotne lub choroby przewlekłe. Najczęściej uskarżano się na ból dolnej części pleców – wskazywał na to co czwarty, piąty badany; wysokie ciśnienie krwi, bóle szyi oraz stawów.

Pod koniec 2014 r. – wynika z badania – w Polsce żyło ok. 4,9 mln osób niepełnosprawnych; to prawie 353 tys. mniej niż w 2009 r. Co piąta osoba z tej grupy nie miała prawnego statusu osoby niepełnosprawnej.

Z badania wynika też, że zbyt dużą masę ciała ma w Polsce 62 proc. mężczyzn i 46 proc. kobiet. Nie zaobserwowano wzrostu średniej masy ciała u dzieci; a nawet jest niewielkie jej obniżenie.

GUS poinformował również, że palenie tytoniu jest w Polsce coraz mniej popularne. Codziennie pali 29 proc. dorosłych mężczyzn i 17 proc. kobiet (pięć lat temu było to odpowiednio 31 proc. i 18 proc.).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.