PARTNER PORTALU
  • BGK

Lepsza sytuacja finansowa podlaskich szpitali

  • PAP    10 stycznia 2013 - 15:41
Lepsza sytuacja finansowa podlaskich szpitali

Wszystkie trzy szpitale wojewódzkie w Podlaskiem podległe samorządowi regionu po raz pierwszy od lat nie będą miały straty finansowej za 2012 rok - poinformował w czwartek w Suwałkach odpowiedzialny za służbę zdrowia członek zarządu województwa Cezary Cieślukowski.
Jak wyjaśnił, to efekt głównie większych kontraktów z NFZ oraz ograniczenia kosztów w tych placówkach.

"Po jedenastu miesiącach żadna z naszych placówek (szpitali wojewódzkich - PAP) nie osiągnęła straty, a ich budżety powinny się zbilansować. To wynik oszczędności i zwiększenia kontraktów dla naszych zakładów" - powiedział Cieślukowski. Dodał, że w roku 2011 placówki te miały 30 mln zł straty, a za ub.r. część zakładów będzie miała nawet bilans dodatni.

Urząd Marszałkowski w Białymstoku jest właścicielem 16 placówek medycznych w województwie, ale trzy szpitale wojewódzkie w Białymstoku, Łomży i Suwałkach to największe placówki służby zdrowia. Urząd wdraża tam programy restrukturyzacyjne, które mają na celu ograniczenie ich zadłużenia i poprawę finansów tak, by mogły np. pozyskiwać środki unijne na inwestycje.

Marszałek województwa podlaskiego Jarosław Dworzański mówił pod koniec grudnia na konferencji prasowej podsumowującej 2012 rok, że mimo tego pozytywnego trendu długi szpitali wciąż są bardzo duże. "Trend jest pozytywny, kierunek zmian właściwy, ale sytuacja placówek jest dalej bardzo trudna" - mówił Dworzański.

Z kolei dyrektor departamentu zdrowia w urzędzie marszałkowskim Elżbieta Łaban informowała wtedy, że na koniec października 2011 r. należności i zobowiązania najbardziej zadłużonej placówki - szpitala wojewódzkiego w Białymstoku - wynosiły 103 mln zł, (z czego 18 mln zł zobowiązania wymagalne), a za analogiczny okres 2012 roku zobowiązania wynosiły 94 mln zł, z czego 16,4 mln zł - wymagalne. Ogółem zobowiązania wszystkich jednostek zmniejszyły się o 12,4 mln zł z 272,8 mln zł w 2011 roku do 260 mln zł w roku 2012.

Tylko z budżetu woj. podlaskiego w 2012 r. wydano na inwestycje w szpitalach 19,3 mln zł. Samorząd dokładał także szpitalom do projektów unijnych. Inwestycje prowadzono w sześciu placówkach. W tym roku na szpitale samorząd przeznaczy 48,7 mln zł, z czego 24,1 mln zł na inwestycje, a 24,6 mln zł na wkłady własne do projektów unijnych. Inwestycje będą prowadzone w 11 placówkach - mówiła Łaban.

Cieślukowski podał przykład Szpitala Wojewódzkiego w Suwałkach, który na program restrukturyzacyjny otrzymał 20 mln zł pożyczki z Agencji Restrukturyzacji Przemysłu. W ciągu trzech lat szpital dokonał inwestycji na około 40 mln zł a w 2013 roku wykona kolejne zadania za 10 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.