Konfederacja Lewiatan zwróciła się w poniedziałek do premiera Mateusza Morawieckiego z apelem o skorygowanie kierunków prac nad nowelizacją ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Według Lewiatana, projekt jest niekorzystny dla przedsiębiorców.
"O kontrakt w zakresie ratownictwa medycznego będą mogły ubiegać się wyłącznie niektóre podmioty publiczne, co oznacza eliminację z rynku 20 firm prywatnych. Takie upaństwowienie narusza Konstytucję RP" - ocenia Lewiatan. Organizacja uważa, że nowe przepisy ograniczą swobodę prowadzenia działalności gospodarczej oraz prawo własności; dotkną również obywateli ‒ na skutek pogorszenia jakości usług udzielanych w ramach ratownictwa.
"Głównym beneficjentem proponowanych zmian będzie wąskie grono osób, które otrzyma prawo kontrolowania środków publicznych, przeznaczonych na tworzenie instytucji i system nadawania uprawnień do wykonywania zawodu ratownika. Obawiamy się, że przy okazji tej regulacji głos wąskiej grupy interesu staje się ważniejszy niż interes publiczny oraz życie i zdrowie milionów obywateli" - uważa ekspertka Konfederacji Lewiatan Dobrawa Biadun.
Lewiatan ocenia, że obecność jednostek niepublicznych przyczynia się do podniesienia jakości całego systemu ratownictwa medycznego. "Likwidacja konkursów i zastąpienie ich dotacjami z budżetu uniemożliwi kontrolę społeczną kosztów i jakości świadczeń. Brak transparentności procesu legislacyjnego przykrywa brak argumentów i rzeczywistych motywów postulowanych zmian" - wskazano w piśmie do premiera.
W apelu do Mateusza Morawieckiego pracodawcy napisali, że "zapewnienie życia i zdrowia obywateli to sprawa zasadnicza, a w ochronie zdrowia jest miejsce zarówno dla podmiotów publicznych, jak i prywatnych, które poprzez współpracę będą w stanie zapewnić lepszą jakość i wyższy poziom zaspokojenia potrzeb zdrowotnych". Podnieśli, że przedsiębiorcy przez lata inwestowali środki w zbudowanie dobrze funkcjonującego systemu - żadna z kontroli NIK nie wykazała nieprawidłowości w działaniu tych placówek, które uzasadniałyby konieczność ich usunięcia.
Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.