PARTNER PORTALU
  • BGK

Lewiatan apeluje do premiera: Upaństwowienie systemu ratownictwa medycznego narusza konstytucję

  • PAP/TK    9 kwietnia 2018 - 16:39
Lewiatan apeluje do premiera: Upaństwowienie systemu ratownictwa medycznego narusza konstytucję
Konfederacja Lewiatan krytykuje upaństwowienie systemu ratownictwa medycznego (fot.:pixabay.com)

Konfederacja Lewiatan zwróciła się w poniedziałek do premiera Mateusza Morawieckiego z apelem o skorygowanie kierunków prac nad nowelizacją ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Według Lewiatana, projekt jest niekorzystny dla przedsiębiorców.
  • Sejm pracuje nad projektem ustawy zakładającej upaństwowienie systemu ratownictwa medycznego.
  • Zgodnie z proponowanymi przepisami, umowy na wykonywanie zadań zespołu ratowników, będą powierzane zakładom opieki zdrowotnej.
  • Takie upaństwowienie narusza Konstytucję RP - ocenia Lewiatan. Organizacja uważa, że nowe przepisy ograniczą swobodę prowadzenia działalności gospodarczej oraz prawo własności

Projekt dotyczący Państwowego Ratownictwa Medycznego, który zakłada upaństwowienie systemu przewiduje, że umowy na wykonywanie zadań zespołów ratownictwa medycznego (karetek z obsadą) będą powierzane m.in. samodzielnym publicznym zakładom opieki zdrowotnej i jednostkom budżetowym. Projekt, wraz ze zgłoszonymi poprawkami, ma być omawiany we wtorek na posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia.

"O kontrakt w zakresie ratownictwa medycznego będą mogły ubiegać się wyłącznie niektóre podmioty publiczne, co oznacza eliminację z rynku 20 firm prywatnych. Takie upaństwowienie narusza Konstytucję RP" - ocenia Lewiatan. Organizacja uważa, że nowe przepisy ograniczą swobodę prowadzenia działalności gospodarczej oraz prawo własności; dotkną również obywateli ‒ na skutek pogorszenia jakości usług udzielanych w ramach ratownictwa.

"Głównym beneficjentem proponowanych zmian będzie wąskie grono osób, które otrzyma prawo kontrolowania środków publicznych, przeznaczonych na tworzenie instytucji i system nadawania uprawnień do wykonywania zawodu ratownika. Obawiamy się, że przy okazji tej regulacji głos wąskiej grupy interesu staje się ważniejszy niż interes publiczny oraz życie i zdrowie milionów obywateli" - uważa ekspertka Konfederacji Lewiatan Dobrawa Biadun.

Lewiatan ocenia, że obecność jednostek niepublicznych przyczynia się do podniesienia jakości całego systemu ratownictwa medycznego. "Likwidacja konkursów i zastąpienie ich dotacjami z budżetu uniemożliwi kontrolę społeczną kosztów i jakości świadczeń. Brak transparentności procesu legislacyjnego przykrywa brak argumentów i rzeczywistych motywów postulowanych zmian" - wskazano w piśmie do premiera.

W apelu do Mateusza Morawieckiego pracodawcy napisali, że "zapewnienie życia i zdrowia obywateli to sprawa zasadnicza, a w ochronie zdrowia jest miejsce zarówno dla podmiotów publicznych, jak i prywatnych, które poprzez współpracę będą w stanie zapewnić lepszą jakość i wyższy poziom zaspokojenia potrzeb zdrowotnych". Podnieśli, że przedsiębiorcy przez lata inwestowali środki w zbudowanie dobrze funkcjonującego systemu - żadna z kontroli NIK nie wykazała nieprawidłowości w działaniu tych placówek, które uzasadniałyby konieczność ich usunięcia.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.