PARTNER PORTALU
  • BGK

Lidzbark Warmiński na ostatniej prostej do uzdrowiska

  • PAP    15 września 2014 - 14:04
Lidzbark Warmiński na ostatniej prostej do uzdrowiska

- Lidzbark Warmiński jest na ostatniej prostej, by stać się uzdrowiskiem - Ministerstwo Zdrowia potwierdziło możliwość prowadzenia tam lecznictwa uzdrowiskowego w zakresie m.in. chorób kardiologicznych, nadciśnienia i chorób reumatologicznych.
Burmistrz Lidzbarka Warmińskiego Artur Wajs powiedział , że decyzja resortu zdrowia potwierdzająca możliwość prowadzenia lecznictwa uzdrowiskowego w Lidzbarku Warmińskim i sołectwach Medyny i Łabno "jest kluczowa dla samorządu".

"Teraz ta decyzja trafi do uzgodnień międzyresortowych i pewnie zajmie to kolejny rok zanim się ostatecznie sformalizuje" - powiedział Wajs i dodał, że gdyby na tym etapie ministerstwo uznało, że panujące w Lidzbarku "naturalne surowce", tj. woda i warunki klimatyczne nie nadają się do zastosowania w lecznictwie uzdrowiskowym, "droga Lidzbarka do uzdrowiska byłaby zamknięta". Wajs podkreślił, że uzgodnienia międzyresortowe ws. formalnego nadania miastu statusu uzdrowiskowego będą się toczyły poza lokalnym samorządem.

W oparciu o zgromadzone opinie Ministerstwo Zdrowia wskazało, że w Lidzbarku, Łabnie i Medynach mogę być leczone kardiologiczne, nadciśnienie, choroby ortopedyczno-urazowe, układu nerwowego i reumatologiczne. Lecznictwo ma być tu oparte m.in. o właściwości wody występującej na głębokości 1 tys. metrów.

Czytaj też:  Lidzbark Warmiński chce być uzdrowiskiem

Według specjalistów, którzy na zlecenie lokalnego samorządu badali tę wodę, ma ona właściwości solanki, która dobrze wpływa na skórę zwiększając jej ukrwienie, rozszerza drogi oddechowe oraz pobudza przemianę materii, pomagając walczyć z otyłością. Kąpiele solankowe w występujących w Lidzbarku wodach zalecane są osobom z chorobami dróg oddechowych, reumatycznymi oraz w stanach wymagających zwiększenia odporności.

Czytaj też: Polskie uzdrowiska chcą się razem promować

Woda solankowa ma być wykorzystywana m.in. w budowanych w Lidzbarku termach. Pierwotnie kompleks basenów miał być otwarty jesienią jednak w sierpniu główny wykonawca robót, firma Kornas, ogłosiła upadłość i samorząd powiatowy Lidzbarka Warmińskiego szuka teraz w przetargu innej firmy, która dokończy budowę. Starostwa lidzbarski Jan Harhaj przyznał ostatnio, że w tej sytuacji "raczej na pewno" termy nie zostaną otwarte w tym roku. Szacowny koszt powstania term to 96 mln zł, z czego 64 mln zł to fundusze unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego. Pierwotnie zakładano, że pracę w Termach Warmińskich znajdzie ok. 100 osób.

Władze Lidzbarka liczą na to, że z uzdrowiskowych zabiegów korzystali będą m.in. Rosjanie z obwodu kaliningradzkiego - Lidzbark leży na trasie do przejścia granicznego w Bezledach. Już teraz Rosjanie często goszczą w miejscowym luksusowym hotelu i robią zakupy w lidzbarskich dyskontach.

Na Warmii i Mazurach jedynym do tej pory miastem posiadającym status uzdrowiska jest Gołdap, w którym kuracjusze mogą korzystać z tężni, pijalni wód i jaskiń solnych. Powstał także park uzdrowiskowy, ścieżki spacerowe, konne i rowerowe nad jez. Gołdap.

Oprócz Lidzbarka Warmińskiego starania o uzyskanie statusu uzdrowiska rozpoczął też Frombork, Miłomłyn i Górowo Iławeckie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • mieszkaniec, 2015-07-30 22:45:16

    pomyłka ,błąd które doprowadzą miasto do upadku ekonomicznego