PARTNER PORTALU
  • BGK

Likwidacja lecznicy trwa, wypłat nie widać

  • Gazeta Lubuska/Rynek Zdrowia    21 maja 2011 - 10:08

Od czterech lat 370 pracowników byłego szpitala Kostrzynie nad Odrą czeka na swoje zaległe pensje. Powiat musi im wypłacić w sumie ponad 5 mln zł. Nie ma z czego.
Na każdą osobę przypada między 15 a 20 tys. zł. Są to zaległe wypłaty, których pracownicy nie dostawali od maja do sierpnia 2007 r., a także odprawy i odszkodowania. W sumie na szpitalu ciąży 102,5 mln zł długu.

Władze starostwa szykują dla byłych pracowników szpitala w likwidacji przykrą niespodziankę. Jest plan, żeby po raz kolejny wydłużyć okres likwidacji publicznej lecznicy. Tym razem do końca 2017 r. (najpierw miał to być koniec 2011 r., potem 2013 r.) Pracownicy więc mogą jeszcze na swoje pieniądze czekać dalej.

Powiat stara się o umorzenie 56 mln zł. Ale nie ma co na te pieniądze liczyć, dopóki nie spłaci wierzytelności cywilno-prawnych (chodzi m.in. o uregulowanie zaległych pensji, rachunków za dostawy leków, opłat za wodę, prąd - przyp. red.). To w sumie 46 mln zł.

Dotąd udało się wynegocjować z wierzycielami umorzenie 7,5 mln zł. Na spłatę pozostałej kwoty powiat chce pożyczyć pieniądze w Banku Gospodarstwa Krajowego. Ten jeszcze nie wydał decyzji. Nadal trwają rozmowy z wierzycielami. Nie będzie natomiast negocjacji z byłymi pracownikami, bo oni mają otrzymać wszystkie należne im pieniądze.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Eterno Vagabundo, 2011-05-23 22:59:34

    W zamęcie " przemian " jak słychać, pono, Polskę z kasiorki ogolono.