Likwidacja NFZ, Konstanty Radziwiłł: 2017 będzie przełomowym rokiem dla szpitali

- Reforma służby zdrowia, którą przygotowuje resort składa się z dwóch części. W zasadzie 2017 rok będzie czasem na uporządkowanie systemu. Wejdą wtedy dwie ważne ustawy porządkujące – ustawa o podstawowej opiece zdrowotnej i ustawa o sieci szpitali - zapowiada minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.
Likwidacja NFZ, Konstanty Radziwiłł: 2017 będzie przełomowym rokiem dla szpitali
pieniądze w służbie zdrowia trzeba wydawać w sposób możliwie najbardziej racjonalny - mówi szef resortu zdrowia (fot.PTWP)

Minister zdrowia w rozmowie z serwisem Parlamentarny.pl podkreśla, że rząd nie planuje wprowadzenia płatnych wizyt u lekarzy, bo w polskiej tradycji ugruntowała się bezpłatna służba zdrowia. Wyjaśnia jak ma wyglądać sanacja polskiej służby zdrowia w wydaniu Prawa i Sprawiedliwości.

– Można powiedzieć, że reforma, którą przygotowujemy składa się z dwóch części. W zasadzie 2017 rok będzie czasem na uporządkowanie systemu. Wejdą wtedy dwie ważne ustawy porządkujące – ustawa o podstawowej opiece zdrowotnej i ustawa o sieci szpitali. Te dwie ustawy już są gotowe, są w fazie konsultacji społecznych - mówi minister Radziwiłł.

Równocześnie resort przygotowuje przejście z uprawnienia ubezpieczeniowego na uprawnienie obywatelskie.

Mówi też o likwidacji Narodowego Funduszu Zdrowia.

– 1 stycznia wchodzi nowe rozwiązanie organizacyjne, czyli likwidacja Narodowego Funduszu Zdrowia, a jednocześnie wchodzi ustawowa gwarancja wzrostu nakładów na służbę zdrowia. Na ochronę zdrowia wydajemy dziś około 4,5 procent PKB. Poziom nakładów, do którego musimy dążyć w 2025 roku to 6 proc. PKB. Poza tym pieniądze w służbie zdrowia trzeba wydawać w sposób możliwie najbardziej racjonalny - mówi szef resortu zdrowia.

Więcej czytaj na Parlamentarny.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

To będzie przełomowy rok dla szpitali - koniec publicznej służby zdrowia.

j23, 2016-10-06 18:15:45 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE